Медия без
политическа реклама

Директори искат нови правила за карантината за ученици

26 паралелки в момента се обучават дистанционно заради болен ученик или учител

Илияна Кирилова
В сегашната ситуация не е нужно контактните ученици да бъдат карантинирани, смятат директори.

Училищни директори поискаха спешни указания от министерствата на здравеопазването и образованието как да се действа в случай на болен от ковид ученик, за да не се налага цял клас да излиза в карантина. Според тях сегашните правила трябва да се променят, защото са в ущърб на образователния процес. 

Законът за здравето в момента предвижда болен от ковид ученик да бъде карантиниран за 7 дни, а класът му, който е бил в контакт с него - за 5 дни. Това правило обаче е от времето, когато ковид пандемията беше в разгара си, заради което във втори парламент се прави опит законът да се промени и да отпадне задължителната карантина за болни от COVID-19 и техните контактни лица. От юли насам обаче идеята не е стигнала доникъде, поради което към момента важат старите правила. Депутатите са във ваканция до местните избори, което означава, че вероятно очакваната промяна ще е факт най-рано през ноември.

"Карантиниране 7 дни за болен с Covid ученик и 5 дни за съучениците му от класа. Това е писмото, което е разпратено до директорите на училищата на 16.10. Причината е - липсата на промяна в Закона за здравето. Проблемите: за родителите - остават в дома си, за да гледат деца до 14-годишна възраст; за училищата - извършват при възможност дистанционно обучение; за учениците - по-некачествен учебен процес в дистанционен формат: - за учителите - преподаване в хибридна среда. А можеше да бъде много по-адекватно! Ще спазваме разпоредбите на закона", написа във "Фейсбук" Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. По думите му министерствата на здравеопазването и на образованието "спешно, до дни, е необходимо да излязат с конкретна и ясна, еднозначна позиция регламент, с подписи на двамата министри, ако не в възможно толкова бърза законова промяна".

"Сега" попита МОН дали възнамерява да излезе с подобно съвместно указание с МЗ, както и колко са карантинираните към момента паралелки в страната. Оттам отговориха, че по данни от електронната информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО) към 17 октомври карантинираните паралелки, чиито ученици се обучават от разстояние в електронна среда, са 26. "МОН стриктно спазва указанията на МЗ, свързани с разпространението на  COVID-19. На този етап предвидените мерки се отнасят основно до провеждане на епидемиологичен и вирусологичен надзор на COVID-19", казват оттам и припомнят, че към момента всеки болен се поставя под задължителна изолация за период от 7 дни с предписание, издадено от директора или от оправомощен от него заместник-директор на съответната регионална здравна инспекция, а контактните лица - за 5 дни. От този отговор може да се направи извода, че МОН едва ли ще предприеме някакви стъпки за промяна на правилата, а по-скоро ще изчакат решението на депутатите.

 

УКАЗАНИЯ

При повишаване на броя на заболелите и карантинираните ученици и учителите, директорите на съответните училища по своя преценка могат да организират учебния процес по начин, който ограничава взаимодействието между отделните паралелки, с цел намаляване на възможността за предаване на инфекции - например различно начало на учебните занятия, различен график за междучасията, провеждане на повече навън, когато това е възможно, хранене по график, ограничаване на ползването на кабинети от различни класове и т.н., припомниха преди два дни от МОН. При необходимост трябва да се търси съдействие от регионалните здравни инспекции. При преминаване към обучение от разстояние в електронна среда, училищата следва да впишат това в електронната информационна система за училищното образование. Тъй като извънредната епидемична обстановка е отменена, обучение от разстояние в електронна среда може да се осъществява за отделен ученик след заповед на директора на училището за не повече от 30 учебни дни, който по здравословни причини, удостоверени с документ, не може да посещава училище, като формата на обучение не се променя, посочват още от МОН.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?