Медия без
политическа реклама

Минималната заплата няма да се вдига до април

За тази година сметките на държавата ще излязат с дефицит от 4.5%

11 Яну. 2022ОбновенаМИЛА КИСЬОВА

Без финансовия министър Асен Василев се проведе днешното първо четене в бюджетната парламентарна комисия на законопроект, който удължава действието на държавния бюджет от 2021 г. до края на март 2022 г. Василев е под карантина след вчерашното си участие в Консултативния съвет за национална сигурност, на който шефът на парламента Никола Минчев се оказа с коронавирус.

Късното съставяне на правителство след изборите на 14 ноември е причина новата 2022 г. да започне без гласуван бюджет. Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев увери, че в средата на януари ще представи за обществено обсъждане новия финансов закон, след което в края на януари той ще бъде внесен в Народното събрание. "Бюджетът за 2022 г. ще бъде разписан с дефицит под 3%, без да се броят разходите за борбата с ковид-пандемията, които все още се смятат", каза преди седмица Василев.

Днес стана ясно, че дефицитът в държавния бюджет за 2022 г. ще бъде 4.5%. От тях 1.6% ще се дължат на нарасналите разходи за пандемията, които Еврокомисията позволи да не се отчитат от държавите членки като бюджетни дефицити, за да не се надвишава Маастрихсткото ограничение от не повече от 3%.

Депутатите от бюджетната комисия гласуваха на първо четене с 13 гласа "за" и 7 "въздържали се" до 31 март всички социални помощи и плащания към граждани и фирми по различни закони да бъдат запазени в размерите от миналата година. До края на март минималната работна заплата също се замразява на 650 лв. месечно. Запазват се размерите на минималните осигурителни доходи, на максималния осигурителен доход, както и на различните осигурителни вноски. През първите три месеца на годината министерства и агенции ще може да поемат ангажименти за плащания и задължения не повече от 25% от определения през 2021 г. годишен размер. Допълнителните възнаграждения за хората на първа линия в борбата с пандемията за първите три месеца също се запазват на миналогодишните нива, както и бюджетните трансфери, а разходите на държавата през всеки един от първите три месеца на годината не може да надвишават 1/12 част от разходите през 2021 г.

Опозицията в лицето на ГЕРБ не пропусна да използва случая, за да обясни, че държавата е в хаос, ситуацията с неприетия бюджет е безпрецедентна, доходите се замразяват и всичко това е на фона на галопиращи цени на тока и на потребителските стоки. "Трябва по-бързо да бъде внесен в парламента бюджетът за тази година. Докато се натуткаме, какво ще правят общините, те вече започват да спират осветлението", призова Александър Иванов от ГЕРБ.

"Политическата ситуация е такава. Не може да очакваме новото правителство за две седмици да направи бюджет, в който да залегнат политиките от коалиционното споразумение. Не трябва и да го претупваме", контрира председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански от ИТН. И обясни, че в понеделник е бил в Троян и нямало проблеми там.

Румен Гечев от БСП пък припомни на ГЕРБ: "Вашите правила доведоха до трагедия на пазара на електричество, затова не жонглирайте с данни за цените. Резултатът от либерализацията е непосилни цени за българските потребители и изнасяне на нашата евтина енергия".

Бившият финансов министър от ГЕРБ Кирил Ананиев изрази учудване, че сегашният финансов министър още не е готов с макрорамката. "Освен това в края на януари ще ни бъде представен базов бюджет, без да са включени всички политики на управленската коалиция. Още неприет, беше обяснено, че бюджетът ще бъде актуализиран в средата на годината. Това е безпрецедентното. Какво означава до юни новите мерки и политики да бъдат остойностявани?", каза Ананиев. Той направи сметката, че бюджетът за тази година на практика ще достигне 6.5%, тъй като към очакваните 4.5% трябвало да се добавят 2.9 млрд. лв., които правителството прехвърлило по набирателни сметки, за да се харчат през новата година. "От юни ще имаме нов дефицит над 6.5%", заяви Ананиев.

"Франция три пъти миналата година си актуализира бюджета", посочи Румен Гечев.

От ГЕРБ призоваха управляващите да ускорят анализите си и по-бързо да приемат новия бюджет. "Всеки ден става все по-трудно. Училищата нямат буфери да покриват растящите разходи за ток при бюджет 1/12 от миналогодишния", заяви бившият образователен министър Красимир Вълчев. Той призова доходите, които зависят от бюджета, да бъдат актуализирани със задна дата или поне от по-рано от 1 април.

От Националното сдружение на общините поискаха и през новата година да бъдат освободени от отчисленията, които правят от такса смет към МОСВ. Това бе прието като ковид-мярка през миналата година. Между първо и второ четене на законопроекта за удължаване действието на Бюджет 2021 мярката ще бъде запазена, обещаха депутатите.

До края на тази седмица ще приключат всички съгласувания с министерства, агенции, съдебната власт, общините, обясни зам.-министърът на финансите Росица Велкова. В началото на другата седмица на сайта на МФ ще бъде публикуван проекта, след което ще се проведе обсъждане със синдикати и работодатели. Сроковете са разчетени максимално кратко, увери Велкова.

Още по темата