Медия без
политическа реклама

Лорер: Екстравагантната идея за форсмажор няма да се реализира

19 Март 2022
БГНЕС
Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа

Идеята на вицепремиера Корнелия Нинова държавата да обяви форсмажор във връзка с войната в Украйна няма да се реализира, заяви пред БНТ министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.

"Това е екстравагантна идея, чухме я за първи път на заседанието на парламентарната комисия по икономика. Преди това не е обсъждана в правителството, нито в коалицията - това е идея на БСП. Ако се въведе на национално ниво, никой не смята, че ще е добре за икономиката, тъй като негативите ще са много по-мащабни от позитивите. Оценката ми е твърдо негативна, защото ударът върху българската икономика от въведения форсмажор и от нашите контрагенти от чужбина, ще е много тежък", коментира Лорер.

През седмицата вицепремиерът Корнелия Нинова обяви, че правителството ще въведе ситуация на форсмажор в България, която да важи от 24 февруари до края на март и да се отнася за всички сектори в българската икономика. По думите ѝ целта е да се спасят експортно ориентираните компании заради нарушените вериги на доставки и невъзможността да спазват търговските си договори. 

Министър Лорер обясни, че в тази трудна ситуация задачата на правителството е да подпомага бизнеса в най-критичните точки и го прави от достатъчно дълго време.

Икономисти и представители на бизнеса също са озадачени от идеята на вицепремиера Нинова Министерски съвет да излезе с решение за обявяване на форсмажорни обстоятелства. 

Обявеното от вицепремиера и икономически министър Корнелия Нинова намерение да внесе в Министерския съвет "обявяване на форсмажор във връзка с войната в Украйна", което да важи от 24 февруари до края на март и да се отнася "за всички сектори в българската икономика", обърка

"Обявяването на общ форсмажор е някаква правна безсмислица", коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика. "Въпросът и сега е уреден в Търговския закон, и се прилага за конкретни казуси. Всеки може да се позове на този текст от ТЗ и да се опита  да отложи или дори да прекрати изпълнението на дадена сделка, такива клаузи има в договора между две страни“, обясни икономистът. Според него от Българската търговско-промишлена палата, които издават сертификати за форсмажор, ро-скоро са попитали правителството към кой документ да реферират войната в Украйна и санкциите срещу Русия.

Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер изрази несъгласие и по друга тема, подета от вицепремиера Корнелия Нинова - войната със спекулата, виновна за рязко покачване на цените на олио, бензин и други стоки. 

Според Лорер там "няма спекула, но има спекулиране в социалните медии", които са довели хората до истерия и уточни, че случващото се в България по отношение на цените "е част, от това, което се случва в Европа". Лорер  заяви, че очаква общоевропейски механизми за компенсации.

Той прогнозира два възможни варианта за развитие на кризата в Украйна - един неблагоприятен, при който войната може да продължи най-малко до края на годината и който ще доведе до "тежки икономически последствия и дори фалити на компании, както и по-благоприятен вариант, при който войната ще приключи до "края на април, началото на май".

Според него в първия вариант се очакват и значителни общоевропейски компенсационни механизми, а при втория "2022 година може да се превърне в "година на забогатяването".

Още по темата:

Спор в парламента предизвика обявеното от вицепремиера Корнелия Нинова намерение държавата да обяви форсмажор във връзка с войната в Украйна.

 

Още по темата