Медия без
политическа реклама

Ремонтът на Закона за еврото вещае "перфектна буря" с цените

Управляващите готвят небивала бухалка за бизнеса и отмяна на пазарната икономика, алармира опозицията

Мнозинството прие на първо четене проектозакона, който според опозицията е скандален, връща ни в мрачни времена и на практика отменя пазарната икономика.
Мнозинството прие на първо четене проектозакона, който според опозицията е скандален, връща ни в мрачни времена и на практика отменя пазарната икономика.

Предложените от правителството мерки срещу инфлацията всъщност ще създадат "перфекната буря" - ще предизвикат рязък скок на цените идния месец. Това коментира лидерът на ПП Асен Василев по повод на законопроект, който още във вторник разбуни духовете. Става дума за промени в Закона за еврото, внесени от правителството, които на практика  са уродлив опит за замразяване на цените в периода на двойното им изписване - в лева и в евро. '

Според новите текстове задължителното изписване на цените в двете валути ще продължи от 8 август т.г. чак до края на 2026 г.  (вместо само през първия месец от влизането в еврозоната, както бе замислено по-рано). Това означава, че държавната преса върху цените и върху фирмите ще продължи близо година и половина.

Проектът, който вчера бе подложен на унижожителни критики в бюджетната комисия, а днес и в пленарната зала, върви по експресна писта - не е минал през обществено обсъждане. Правителството го внесе преди ден и надстоя за бързо приемане, защото нямало време. Мнозинството днес го прие на първо четене - след като от опозицията настойчиво питаха кой е авторът, защото не може нещо толкова неграмотно, ретроградно и опасно да е дело на експерти.

Ето кои бяха

най-спорните текстове, 

критикувани и от ляво ("Възраждане" и МЕЧ), и от дясно (ДБ-ПП). 

Според проекта инспекторите - от НАП и от комисиите за потребителите и за конкуренцията - ще имат право да влизат буквално навсякъде, където се продават стоки и услуги от голямата потребителска кошница - от хляб и мляко до аспирин и памперси, да изискват "всякаква" информация от всеки (персонал, управител, собственик), да поставят каквито си решат срокове за предоставяне на данните, вкл. "незабавно". Ако след 8 август (когато двойното обозначаване ще стане задължително) някой си позволи да повиши цена, контролните органи ще го карат да доказва, че има "обективни" причини за това. Не успее ли търговецът да ги убеди, ще му налагат глоби. Глобите за "необосновано високи" цени са в стряскащо широк диапазон  - от 5000 до 100 000 лв. при първо нарушение и двойно по-големи за второ. Как инспекторите ще преценяват дали наказанието да е 5000, 20 000 или 100 000 лева, законът недоносче не казва. 

Най-големи спорове предизвикаха два текста, свързани с бруталната намеса на държавата в "кухнята" на бизнеса. Какво означава "необосновано увеличени цени" и "прекомерно поскъпване", настойчиво питаха от опозицията, напомняйки непрекъснато, че това са абсурдни "понятия" в пазарна икономика. Основните бранители на законопроекта - Делян Добрев (ГЕРБ) и Йордан Цонев (ДПС - Ново начало) дадоха всичко от себе си, но така и не успяха да дадат смислени отговори на резонните въпроси.  

И двамата се залутаха

между пазарната логика и силната ръка на държавата,

като ту обясняваха (правилно), че цената се определя от търсенето и предлагането, ту че не може всеки да ги вдига цените и да се оправдава с еврото. На въпрос "ако фирмата вдигне цените, защото директорът си е качил заплатата от 270 000 на 40 000 лева, това за обосновано  поскъпване ли ще се брои, или ще има глоба", Делян Добрев даде следния потресаващ отговор - вдигането на заплатата е обективен факт и не може да е основание за санкции. После добави, че било по-добре шефът да  увеличи само своята заплата, а не на целия персонал, защото тогава отражението в цените би било по-високо, но пак би било обосновано. 

Голяма бухалка?

Нелепите оправдания на управляващите подхраниха подозрения, че истинската цел на законопроекта дори не е държавата да написка цените, а е рекетиране, превземане, преразпределяне на бизнеси. Според опозицията извънредните правомощия на НАП, КЗП и КЗК означават, че фирмите ще бъдат принуждавани (без произнасяне на съда) да разкриват търговски и банкови тайни, ноу-хау,  да дават списъците със своите контрагенти, да отварят цялата си документация за проверители, които могат да злоупотребят с чувствителна информация (да я предадат на конкурент например). В по-добрия случай фирмата може да опита да подкупи контрольорите да не я закачат, в по-лошия - може да бъде "опраскана" с максималните глоби.

Този проект сякаш е писан в кабинета на Пеевски, коментира Красимир Манов от МЕЧ.

Като извънредно законодателство звучи и другият скандален текст в проекта - че при "прекомерно" поскъпване правителството има право на налага временни ограничителни мерки. Какви - не е ясно. Обяснете поне какво означава "прекомерно", настоя поне пет пъти Мартин Димитров от ПП-ДБ.

След дългото подканяне последва изумително обяснение от Йордан Цонев:  прекомерно поскъпване означава необосновано вдигане на цени. Така депутатът от "Новото начало" отново вкара спора в омагьосан кръг. Чу се и друго смехотворно обяснение за възможността МС да налага допълнителни мерки -  ако парламентът излезе във ваканция, а цените полетят нагоре, правителството да може да реагира веднага, а не да чака депутатите да се върнат на работа.

Йордан Цонев неблагоразумно сподели, че вчера от едрия бизнес загрели телефоните на ГЕРБ и на "Новото начало", притеснени от промените в закона. Това показвало, че държавата си върши работата и респектира големите.

Това показва, че едрият бизнес е разтревожен от вашия закон - бухалка, възразиха депутати от МЕЧ. От "Възраждане" пък обясняваха, че големите фирми можели да понесат всякакви проверки, глоби и натиск, но по-дребните нямало да издържат на държавната ценова преса. 

Въпреки унищожителните критики мнозинството прие на първо четене проектопромените. Нещо повече, гласува само 5 дни за даване на становища и забележки по текстовете. 

 

Иде ценова буря? 

Защо бившият финансов министър Асен Василев твърди, че приеме ли се този закон, през август ще ни удари "перфектната буря". "Имате бизнес и днес ви казват, че от 8 август в следващите 18 месеца не може да вдигате цените. Какво ще направите в следващите 18 дни до 8 август? Ще вдигнете ударно цените сега - за да се застраховате от произвол след  тази дата", обясни Василев. И припомни, че в Унгария (без никакви намерения, перспективи и шансове да въвеждат еврото), са се провалили в опитите да натискат цените с държавен контрол и  инфлацията там е двойно по-висока от нашата.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата