Медия без
политическа реклама

Авиоотряд 28 ще се "храни" с такси от правителствения ВИП

И малки аерогари ще обслужват международни полети, а дроновете ще влязат в регистър, предвиждат законови промени

Предприятието, обслужващо полетите на властта и известно като Авиоотряд 28, ще смени името си и ще получи задачата и привилегията да менажира ВИП "А" терминала на летище София, наричан "правителствения ВИП" (привилегията е, че ще може да събира такси за обслужването на важните пасажери). Това предвиждат промени в Закона за гражданското въздухоплаване, които вече се обсъждат в Народното събрание.  В проекта има и други новости - ще има специална уредба за безпилотните летателни апарати - различните видове дронове, а малките авиопортове, които имат статут "летищна площадка" (какъвто е случаят в Балчик например), ще могат да обслужват международни чартъри.

След премането на законовите поправки Авиоотряд 28 ще стане нарича официално ДАО - Държавен авиационен оператор. Една от причините за преименуването е, че му се вменяват нови функции - ексллоатацията на ВИП терминала, а другата е, че сегашната "фирма" с числото 28 е архаизъм от времето на социализма ("Авиотряд 28" е създаден през 1972 г.  - 28 години след смяната на властта на 9 септември 1944 г. 

В момента правителственият ВИП се управлява от държавното предприятие "Летище София". То обаче всеки момент ще премине в нов режим - на концесия, а ВИП терминалът не влиза в обхвата на договора с  бъдещия стопанин на летището - международния консорциум "СофКънект".

Занапред авиоотрядът - вече като ДАО, не само ще вози ВИП пасажери, но и ще поеме наземното им обслужване. За посрещането и изпращането на важните пътници Държавният авиационен оператор ще събира такси. Освен това се предвижда работата на ВИП Терминал А да се увеличи. "В момента депутатите, членовете на ВСС и други важни персони се обслужват безплатно през ВИП "Б" на летището, а идеята е вече и те да минават през зала “А” и съответното ведомство да плаща на ДАО такси от бюджета, предвиден за протоколни дейности", посочва сайтът Offnews.

Според друга част от готвените законови промени и по-малки български летища ще могат да посрещат международни полети. Това се отнася за авиопортове, които са класифицирани като летателни площадки. Ако разполагат с подходяща инфраструктура и персонал, те ще могат да обслужват чартъри от и за чужбина.

Министърът на транспорта ще трябва да задвижи приемането на наредба, която да уреди правилата за експлоатация на множащите се флотилии от дронове. Безпилотните апарати ще бъдат вкарани в регистър, а тъй като са твърде различни по структура, размери и предназначение, в наредбата  ще има и специфични изисквания. Дроновете с товароносимост над 20 кг например задължително ще трябва да се застраховат.