Медия без
политическа реклама

Николай Овчаров предупреди за провал на археологическия сезон

Спряна е целевата субсидия за 6 приоритетни за културния туризъм обекта, 3-те млн. лв. за редовни проучвания се бавят

26 Юли 2022
БТА
Проф. Николай Овчаров алармира за проблемите от античния Мисионис край Търговище.

Тази година сме в ситуация на оцеляване, а не на мащабни археологически проучвания. Така коментира в Търговище историкът проф. Николай Овчаров сезона заради отказаното целево финансиране на шест обекта в страната, приоритетни за развитието на културния туризъм, съобщи БТА. Припомняме, че те бяха селектирани през 2021 г. и Министерството на финансите тогава отпусна 1,8 млн. лева целева субсидия за проучвания и консервация на Перперикон и крепостта Вишеград в Родопите, в Хераклея Синтика край Петрич, Рациария край Видин, Мисионис в Търговище, Солницата в Провадия и храма „Св. цар Борис-Михаил“ в Разград.

Овчаров беше в Търговище, за да съобщи откритията на крепостта Мисионис през първите седмици на археологическото лято там, финансирано изцяло от Община Търговище и спонсор. Според професора предстои провал на археологическото лято. „Думите не са мои, а на доц. Бони Петрунова (директорът на НИМ – б.р.)“, отбеляза той и отправи призив към „служебния кабинет или към който дойде“: „Недейте да спирате развитието на културния туризъм в България. Ние сме сред трите страни с най-много паметници”.

Проф. Овчаров за пореден път повдигна въпроса за тазгодишното спиране на целевите субсиции за шестте приоритетни обекта в различни части на страната. „През миналата година постигнахме невероятни успехи чрез вложените 1 800 000 лв. в тях. За съжаление, тази година финансиране беше отказано“, каза той и отново коментира, че министърът на културата в оставка Атанас Атанасов не е разбрал нещо важно: парите за редовни археологически проучвания (от бюджета на Министерството на културата) са едно, а тези целеви субсидии (от Министерството на финансите) за развитието на културния туризъм – съвсем различно. Те са средства от държавния бюджет, планирани именно за тази дейност, обясни Овчаров.

Той допълни, че общата субсидия през тази година е около 3 млн. лв. За нея са одобрени 156 археологически обекта в страната. „И простата сметка показва, че става дума за около 10-15 000 лева на обект. С днешните инфлационни процеси това е да се работи един месец с осем-десет човека”, конкретизира Овчаров. Според него, дори и тези средства – 3 млн. лева, да влязат в края на август, когато започват есенните дъждове, сезонът ще бъде провален. “Ние сме сезонни работници, изпуснали сме лятото!”, алармира Николай Овчаров.

 

Още по темата