Медия без
политическа реклама

Николай Овчаров показа нови находки от Перперикон

13 Авг. 2019
Археологът показа най-новите находки от разкопките.
Илияна Кирилова
Археологът показа най-новите находки от разкопките.

7 от общо 200 находки при разкопки в Перперикон показа проф. Николай Овчаров вчера. Сред откритията на археолозите в тазгодишната кампания в Източните Родопи две са много ценни - реликварий с праха на светец – закрилник на града, и извънредно рядка златно-сребърна монета на византийски император. Археологическият екип е разкопал още кръстове, накити, много монети, каменна пластика. 

Според Овчаров откритата монета "бележи пика на икономическата криза във Византия". "През XI век тя навлиза в период на упадък, който до голяма степен се дължи на прочутата битка при Манцикерт от 1071 г., в която византийската армия е разгромена от турците и практически губи почти всичките си владения в Мала Азия", обясни археологът. "През този век византийската златна монета се нарича хистаминон. Той се обезценява непрекъснато и в края на века вместо 20-22 карата той достига само до 5-6 карата, а всичко останало е сребро. Това практически са сребърни монети с около 5-6 грама злато", каза още археологът. 

Овчаров добави и още исторически данни, за да обясни значението на находката: "Около 1082 г. на престола се възкачва един от най-големите византийски императори Алексий I Комнин. Той е изправен пред много проблеми, но в рамките на десетина години успява да стабилизира икономиката и около 1092 г. се пуска новата византийска монетна единица, известна като перпера, която е със съдържание от 20-21 карата злато". Овчаров обясни, че откритата монета е отпреди състоялата се реформа на Алексий Комнин. "Интересното за нея е, че от едната страна е изобразен императорът Алексий Комнин, който е коронясан от свети Димитър. Това е един сюжет, който после продължава и през XIII век при монетите на Иван Асен, където той също е коронясван от свети Димитър. Именно в емисията от 1082-1085 година за пръв път се появява този сюжет - коронясването на императора от свети Димитър - светеца покровител на Солун. От другата страна е Христос."

Разкопките в археологическия комплекс ще продължат до 10 септември. Проф. Овчаров се надява до края на годината да отвори врати и посетителският център Перперикон, където желаещите ще могат да видят отблизо откритията на археолозите. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?