Медия без
политическа реклама

Кога, ако не сега ще поговорите със Салман Рушди

Софийският литературен фестивал дава възможност за виртуални срещи със световни имена на перото

08 Дек. 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Салман Рушди ще гостува на Софийския литературен фестивал в неговата осма - и първа виртуална - година.

От 10 до 13 декември Софийският литературен фестивал ще се проведе за осми път; и вместо да се отчае, че този път няма да възможност да съжителства по етажите на НДК с традиционния за това време на годината книжен панаир, екипът тълкува кризата като възможност и осигурява виртуални срещи с някои от най-големите имена на съвременната световна литература. Сред тях блести, разбира се, авторът на "Сатанински строфи" Салман Рушди, но също и носителят на най-важната френска литературна награда ("Гонкур") за 2019 г. Жан-Пол Дюбоа, финската писателка Селя Ахава, израелският майстор на разказа Етгар Керет и др.

За пръв път събитието ще се проведе изцяло в мрежата, като в него ще се включат над 60 участници от девет държави. Макар и без публика на живо, Литературният фестивал всъщност ще бъде сниман и излъчван в реално време в неговата Facebook страница, където всеки ще може да зададе своите въпроси към авторите. Всички български автори, преводачи, модератори и теоретици ще присъстват в специално създаденото студио с водещ Надежда Московска, а чуждестранните гости ще се включват онлайн.

Участията на чуждестранни гости ще бъдат с превод на български език, а в YouTube канала на събитието, освен цялата програма, ще бъдат качени записи на английски и френски език без превод. След края на Литературния фестивал ще бъде създаден и плейлист в Spotify, където също ще бъдат достъпни всички разговори.  Въпреки трудностите тазгодишното издание дава и много възможности: освен гласовете от различни точки на света, за първи път събитието няма да е единствено софийско, защото ще може да се гледа буквално отвсякъде. Всички основни и типични формати на фестивала са запазени.

Началото на фестивала ще постави френският писател Жан-Пол Дюбоа, носител на наградата „Гонкур" за 2019 г. (10 декември, 16:00). Същия ден от Нидерландия ще се включи и писателката Естер Херитсен (18:30 ч.), а веднага след нея ще бъде участието на  британския писател и есеист Салман Рушди (20:00 ч.). В следващите дни до 13 декември ни очакват срещи с квебекския писател Жил Жобидон, англоезичната писателка от български произход Капка Касабова, финландската авторка Селя Ахава , британския писател Крис Клийв, а финалният (и фатален) 13 декември е запазен за двамата израелски автори Ешкол Нево  и Етгар Керет - съответно от 13:00 и 18:00 ч.

Като всяка година, и тази фестивалът ще отдаде подобаващо внимание на българската литература. В тематичните "Срещи с писатели" ще се включат Момчил Николов, Русана Бърдарска, Яница Радева, Георги Господинов, Светлозар Желев и др.

Поезия и музика" ще е заключителното събитие на осмия фестивал - от 20:00 ч. на 13 декември. Част от него ще е изпълнението на живо на аудиосборника от кратки разкази и поезия в проза „Нищо няма да ти се случи" на Светослав Тодоров с участието на актрисата Ина Добрева и композитора Стоимен Стоянов. Свои стихове ще четат Александър Байтошев, Георги Гаврилов, Габриела Манова, Наталия Иванова и Рене Карабаш. 

Представянето на инициативи в областта на литературата и различни жанрове и проявления на разказването и писането, е обичайният фокус на СМЛФ представяТази година добавен и акцент върху едни от най-интересните реакции на извънредната ситуация през годината. На 11 декември от 17:00 ч. Албена Шкодрова, Иванка Могилска и Милена Делева ще разкажат повече за инициативата #СамиЗаедно на фондация „Елизабет Костова", която събира литературни произведения, написани в усамотението на домовете по време на карантината през пролетта. 

Тази година беше създадена и книгата „Когато навън е навътре" на сп. "Виж!". Тя включва работите на 72 писатели, поети, фотографи, художници и илюстратори. Тя ще бъде представена на 12 декември от 12:30 ч. с участието на световноизвестния аниматор Теодор Ушев.

В последния ден от фестивала СМЛФ представя ще завърши с „Извънредната 2020" – броят на Академичното електронно списание за изкуства и култура „Пирон", в което са събрани критически рефлексии от български и световни мислители върху различните аспекти на извънредното положение и пандемичната обстановка. 

Тематичният панел „Разговори за бъдещето" включва две дискусии: „Новите реализми: утопия, антиутопия и научна фантастика" (12 декември, 17:00 ч.) ще тематизира фантастиката и утопията като ключове към кризите на настоящето и бъдещето. В разговора от САЩ ще се включи един от най-значимите съвременни автори на фантастика, с над двадесет издадени романа, носител на множество литературни награди, включително „Хюго", „Небюла" и „Световната награда за фентъзи" - Ким Стенли Робинсън. Под наслов „Повече бъдеще" (13 декември, 14:30 ч.) поетите Цвета Софрониева и Джефри Янг ще дискутират възможностите, които поезията търси, докато в света се унищожават растителни и животински видове, обезлюдяват се океаните, изсичат се цели пояси гори, необратимо се замърсява въздуха и водата.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?