От 18.00 ч. днес известният художник проф. Греди Асса открива нова изложба – „Преди, сега и утре“, част от Салона на изкуствата в НДК. Тя включва 23 маслени творби, в които присъстват теми като скритите послания на времето, спомените, традицията, паметта и природата. Експозицията е разположена на етаж 3, вход А3, и ще може да бъде видяна до 20 юни.
За изложбата авторът споделя, че когато рисува „сега“, той цитира собственото си „преди“. Преминаването през времето за него е опит да освети избеляващата памет и да ни накара да потърсим собствен смисъл. „Когато рисувам „днес“, то е за да цитирам собственото си „вчера“. Обръщането към личните творчески практики оформя и структурира пространството на картината. Въпросите на времето и отговорите, които намирам чрез живописта, са само малка част от смисъла на творчеството. Не само вчера и днес, но утре какво ще вълнува зрителите? До къде могат да ги отведат скритите послания на времето, въплътени в картини?“, размишлява проф. Греди Асса.
От една страна, идеята се разгръща в приключение и в търсене на неочаквано въздействие на дадена картина. Тя е видимата форма на мислите и чувствата. От друга страна, образът тегли границите на естетическите норми и категории, обяснява особеностите на творческия процес той.
Според художника преминаването през времето е опит отново да осветим избледняващата памет за вчера, днес и утре. „Като вървим в различни посоки се срещаме с нови ракурси, внушения и преживявания. Картините стават документи, ориентирани към състояния, знаци, разстояния и традиции. Тълкуванията на опита се превръщат в абстракция на границата на знакови ансамбли от един общ път“, коментира авторът.
Пред БНР Греди Асса цитира френския живописец Раул Дюфи (1877-1953), който е казал: "Ако нямаш нов език, просто не влизай в тази надпревара, наречена изкуство". В изкуството дали си преди, сега или утре, няма значение, ако създадеш картина, която може да направи хората дори само за секунда по-щастливи, смята проф. Асса. По думите на артиста България трябва да разказва постоянно на света за своя исторически принос към славянската култура, за делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, за спасяването на българските евреи в по-новата история на страната ни.
Изложбата „Преди, сега и утре“ е възел от чувства и надежди за близкото сега и далечното бъдеще, които ни предстои.
Греди Асса е определян като една от най-ярките фигури в живописта ни за последните три десетилетия. Още от участието си в авангардистката група „Градът“ през 80-те години заедно с художниците Андрей Даниел, Божидар Бояджиев, Вихрони Попенеделев, Недко Солаков и изкуствоведа Филип Зидаров, той оставя своята следа в историята на съвременното българско изкуство. Към днешна дата Греди Асса е автор на безброй изложби в най-престижни институции в България и Европа, а негови произведения са част от колекциите на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Бундестага в Берлин, Музей „Петер Лудвиг“ в Кьолн, Колекция „Франк Пажес“ в Баден-Баден, Музей на Холокоста във Вашингтон, Музей за европейско изкуство в Ню Йорк, Колекция „Джон Бърнс“ при Бостън Колидж, Бостън, Музей за съвременно изкуство в Ниш, Корпоративна колекция „Студио 9“ в Лондон и др.