Медия без
политическа реклама

„Червено и черно“, или нагоре по стълбата, която води надолу

Диана Димитрова със силен дебют на сцената на Малък градски театър „Зад канала“

26 Ноем. 2022ИРИНА ГИГОВА
Стефан Н. Щерев
Богдан Бухалов като Жулиен Сорел

Трудно се пише за спектакъл като „Червено и черно“ в Малък градски театър „Зад канала“. Абсолютна литературна класика, една от христоматийните творби на романтизма, е пренесена на сцената като абсолютна театрална класика. Спектакъл като класическа статуя, към която не можеш нито нещо да прибавиш, нито да отнемеш, без да накърниш красотата на цялото. Основополагащата заслуга е на отличната драматизация на Юрий Дачев, след нея – на изящно-точната режисура на Бина Харалампиева. И на актьорите, разбира се.

В спектакъла сякаш конфликтуват червеното – на любовта и страстта, и черното – на обществените катаклизми и мракобесието. Контраст, тръгващ още от заглавието на Стендал, за чиято символика изследователите и до днес не са открили категорично тълкувание. Така че с нашето определение едва ли ще сбъркаме… Романтичните контрасти в постановката са още много: между аристократи и плебеи, между трагиката и забавната будоарност, но най-вече между свободната воля (и в чувствата) и социалната принуда.

„Червено и черно“ е историята на младия провинциалист Жулиен Сорел, често описван от критиката като класически кариерист, който се опитва да надскочи скромния си произход и, къде с качества, къде с интриги и връзки, да пробие във висшите кръгове на Париж. И го постига, но изкачването му по социалната стълба в един момент го сгромолясва надолу и същата „машина“, която го издига, накрая го смазва. Наред със симпатичните си черти, героят притежава и доста нелицеприятни. В спектакъла на Бина Харалампиева последните като че ли са изтрити с решителен замах – нейният Жулиен е по-скоро пламенен идеалист, който не съзнава своето понякога пагубно очарование за околните. Но той също ще стане жертва на чувствата…

Започвайки като скромен учител по латински с големи амбиции, Сорел се гордее, че е постигнал всичко сам, и не смята да спира дотук. Self-made man, както бихме казали днес (всъщност понятието е въведено още през 1842 г. в САЩ, само 12 години след написването на романа). Един от актьорите в другите главни роли в спектакъла, Малин Кръстев, в интервю за БНТ хвърля още мостове към „тук и сега“, отбелязвайки, че по някой и друг Жулиен Сорел, пък бил той и мигрант, всеки ден пристига в София… Що се отнася до нашия герой в постановката, той е сполучливо пресъздаден от младия актьор Богдан Бухалов от първия клас на доц. Пенко Господинов в НАТФИЗ, когото със задоволство забелязахме и с внимание следим още от първата му главната роля в „Лято и дим“ на Тенеси Уилямс.

Като неговата фатална любима, която белязва целия му живот в червено и черно (и своя също) – омъжената дама Луиза дьо Ренал, дебют на общинската сцена прави любимката на тв зрителите Диана Димитрова, която от този сезон е част от трупата на МГТ „Зад канала“. Диана е работила с Бина Харалампиева още като студент, а с нейната Ирина в „Тютюн“ по Димитър Димов се роди поредната впечатляваща с експресията си drama queen на родния театър. В кой от тези два образа е по-добра, публиката ще реши, но новата, Луиза, ще има още да се разгръща. Забележително е стилизираното превъплъщение на Христо Пъдев като нейния съпруг – префинен аристократ и циник. Сред изпълнителите блести и Леонид Йовчев, когото от години не бяхме гледали в репертоарен театър: като провинциалния абат Пирар, първия учител на Жулиен, актьорът просто рисува с лице състояние след състояние у своя герой. Какво да кажем пък за Малин Кръстев, който въплъщава опитностите на поредния ексцентричен персонаж, раздвоен между благородството и арогантността – маркизът, бъдещ тъст на Сорел и за кратко също негов ментор… Наистина великолепен актьорски ансамбъл, в който трябва да споменем още Таня Пашанкова, Христина Караиванова, студентите на проф. Пенко Господинов Мартина Тодорова и Александър Карасански. Музиката е на Асен Аврамов, сценографията и костюмите – на Свила Величкова.

Следващите представления са довечера – 26 ноември, на 10, 18 и 30 декември.

Романът на Стендал „Червено и черно“ е обект на множество филмови и тв адаптации през годините. Може би най-известната е тази с Жерар Филип и Даниел Дарийо под режисурата на Клод Антоан-Лара (1954).

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?