Пиано Цирк
Неповторим "Концерт на 8 рояла" ще зарадва почитателите на класическата музика у нас през ноември. Той е едно от закриващите събития в програмата на "Пловдив 2019", но ще бъде представен и в другите три български града, които бяха претенденти за европейска столица на културата - София, Велико Търново и Варна.
Откриващият концерт под тепетата е в зала "С.И.Л.А" на 16 ноември. Два дни по-късно 16-те пианисти ще демонстрират свирене на 32 ръце в Зала 1 на НДК. На 21 ноември осемте рояла ще отпътуват за ДКС "Васил Левски" във Велико Търново, а заключителният концерт е на 23-и в ДКС Варна.
16-те инструменталисти идват от осем различни държави: Германия, Италия, Русия, Канада, Корея, Япония, Словакия, Филипините и, разбира се, България. Програмата включва композиции на Карл Орф, Джоакино Росини, Карл Черни, Рихард Вагнер, Дариус Мийо, Джордж Гершуин и др.
Създател на проекта "Концерт на 8 рояла" е българският пианист и педагог проф. Томислав Байнов, който заедно с още шестима свои колеги основава клавирен ансамбъл "Байнов" през 1989 г. Център за изявите на състава е Южна Германия, но много скоро популярността му става международна. Особено атрактивни са телевизионните им изяви. Репертоарът на ансамбъла обхваща както специално написани творби за четири и повече ръце, така и аранжименти на някои от най-популярните класически пиеси за пиано.
Сред записите на клавирен ансамбъл "Байнов" са "Шест ръце на едно пиано", "Повече от 8 пиана", "Пиана и перкусия", "На живо в Люцерн", "Карл Черни: Концертни квартети". Специалитет на ансамбъла са изпълнения на творби на шест ръце, но на един роял, или 11 или 12 ръце на две пиана, пиеси за повече от 8 пиана, дори до невероятния оркестър от 25 пиана.
Диригент на четирите концерта в България е Григор Паликаров - познат от сцената на Софийската опера и ръководител на Classic FM Symphony Orchestra, композитор, пианист, преподавател, носител на множество международни награди.
Билети се продават в мрежата на "Ивентим", касите и сайта на НДК.
12.12.2019
08.11.2019
Специалитет на ансамбъла са изпълнения на творби на шест ръце, но на един роял, или 11 или 12 ръце на две пиана, пиеси за повече от 8 пиана, дори до невероятния оркестър от 25 пиана. Най-впечатляващо изпълнение на формацията „Ансамбъл Байнов” е концерта за лява ръка на Равел, посветен на немския пианист Паул Витгенщайн, загубил дясната си ръка по време на Първата световна война. В интерпретацията на Байновия ансамбъл той се свири на един роял Steingraebеr на 13 ръце. Шестима пианисти са седнали по двойки - всеки в нечий скут, а седмият е с гипсирана дясна ръка, разположен в левия край на рояла.