Медия без
политическа реклама

УНСС дава под наем имоти на двойно по-ниски цени

Според ръководството на вуза обаче те се управляват добре

Илияна Кирилова
УНСС има 8 имота, които стоят празни и не му носят приходи. За сметка на това вузът строи нов учебен корпус, за който държавата му отпусна наскоро 7.5 млн. лв.

УНСС, който се оплака, че е пред фалит и веднага получи 7.5 млн. от правителството, отдава имотите си под наем на двойно по-ниски цени от средните за пазара. При минимална пазарна цена от 5.37 евро на квадратен метър, най-големият икономически вуз иска наем по 7 лв. на квадрат. Това става ясно от проверка на Би Ти Ви. От ръководството на университета обаче не видяха проблем в ниските приходи и заявиха, че управляват добре предоставените от държавата им сгради.

УНСС разполага с 32 имота, от които към момента 23 са отдадени под наем, един е в тръжна процедура, а 8 са свободни, показват данни на вуза, предоставени на "Сега". Обектите са дадени под наем в съответствие с тяхното предназначение (определено от държавата и описано в актовете за публична държавна собственост), казват от вуза. 3 са за складове, 3 - за офиси, 3 - за магазини, 1 - за интернет-клуб, 4 - за клуб-кафе, 1 - за пералня, 3 - за покривно пространство, 1 - за дискотека, 1 - за ресторант, 1 - за банкомат, и 1 - за кафемашина. Размерът на месечните наеми от всички обекти е 25 000 лв. с ДДС.

Проверка на Би Ти Ви обаче показва, че въпросните приходи биха могли да бъдат поне двойно по-високи, ако УНСС беше спазарил по-високи цени за наем. Оттам дават за пример поп-фолк клуб "33" в "Студентски град", който е сред хитовите заведения в София. Университетът е отдал помещението срещу наем от 3785 лв. на месец без ДДС, което прави по 7 лв. на квадратен метър. На този фон въпросният чалга клуб печели милиони приходи заради високите цени и голямата посещаемост, дори в работни дни, става известно от репортажа.

Още по-ниска е цената на квадратен метър, която плаща същата фирма за друго наето от УНСС помещение, което се ползва за ресторант - символичните 4.8 лв. на квадрат. По оценка на експерт от фирма за недвижими имоти, цитиран от медията, най-ниската цена на пазара в момента е 5.3 евро без ДДС, докато средните цени са 5-7 до 9 евро на квадратен метър за района.

"За да отдадем каквато и да е сграда под наем, се вика лицензиран оценител. Ние не определяме сами началната тръжна цена. За тази дискотека имаше само един кандидат. По-добре е да отдадем едно помещение под наем, отколкото да стои празно", коментира невъзмутимо Николай Бакърджиев, помощник-ректор по стопанската част в УНСС, в ефира на Би Ти Ви. По думите му всички процедури са спазени, обявлението е пуснато в три ежедневника и е качено на сайта на университета по време на цялата процедура.

"Договорът е за 10 години, след изтичането му ще се опитаме да вдигнем цената, защото сградите са ремонтирани", заяви Бакърджиев. Според него обаче имотите на УНСС се управляват добре, доказвали го и проверките на Сметната палата. На въпрос не намира ли за странно, че най-големият ни икономически университет, който би следвало да бъде за пример в сферата на финансите, не е успял да постигне по-високи цени за имотите си, от които да получава по-високи приходи, зам.-ректорът посочи, че отдаването под наем на имоти в Студентския град е "трудно".

ПРЕДИСТОРИЯ

В края на април кабинетът одобри 7.5 млн. лв. на УНСС, след като от ръководството на вуза се оплакаха в отворено писмо до медиите, че финансовото ведомство не им дава обещаните средства за довършване на новия учебен корпус. Оттам предупредиха, че сметките на университета може да бъдат запорирани и да се стигне до фактическа неплатежоспособност. В резултат лично премиерът заведе да разгледат строежа трима свои министри, след което отпусна договорената сума. Пред УНСС остава да намери още 1.2 млн. лв. След решението на Борисов майки излязоха с призив университетските имоти да престанат да се ползват за неприсъщи дейности, като за пример дадоха именно чалготеката.

 

 

Ключови думи:

УНСС, имоти, цени

Още по темата