Медия без
политическа реклама

Училищата ще заделят част от бюджета си за обмяна на опит

Илияна Кирилова

Вместо само да посещават курсове на обучителни организации, събирайки нужните квалификационни кредити, учителите да могат да подобряват уменията си и чрез обмяна на добри практики със свои колеги. За целта до 50% от средствата за квалификация в училищните бюджети да се използват за взаимно учене, обмяна на опит и взаимодействие с други училища. Тази идея ще предложи за обсъждане на следващия отраслов съвет в МОН просветният министър Красимир Вълчев, съобщи самият той на Националната среща на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

"Учителите учат най-много от своите колеги", мотивира се министър Вълчев. Затова идеята му е да се препоръча 20, 30 или дори 50 на сто от средствата от школските бюджети, отделяни за квалификация на педагозите, да се ползват за споделяне на успешни модели с други учебни заведения. В момента за квалификация според колективния трудов договор се заделя 1% от училищния бюджет.

Министърът призна, че системата не е готова да оценява доколко добри са всички обучения, предлагани от хилядите обучителни организации. "Контролът може да е предимно потребителски", коментира той. С една от последните нормативни промени бе дадена възможност учителите, преминали даден курс, да споделят обратна връзка за това дали са удовлетворени от полученото обучение. И това обаче не може да спре формалната квалификация, която десетки фирми предлагат на учителите.

"Трябва да има акцент върху вътрешноучилищната квалификация, учителите сами да определят темите, които според тях ще допринесат за развитието на училището и за подобряване на резултатите на учениците им, като изберат какъв лектор да поканят", коментира и председателят на синдиката на българските учители Янка Такева. Според нея обаче учителските квалификации вървят добре.

ПОДКРЕПА

Другата промяна, която може да се очаква през наближаващата 2019/20 г., е в целодневната организация на обучение. Предвижда се децата с обучителни затруднения да могат да получават допълнителна подкрепа по български език и в следобедните часове на занималнята, които са отредени за самостоятелна подготовка, а не само сутрин, когато се учат нови уроци. За целодневна организация ежегодно се дават над 150 млн. лв., а възможностите й не се ползват достатъчно, коментира и министър Вълчев. По думите му смисълът на промяната в случая е да се обърне индивидуално внимание на всяко дете, вместо часовете да се ползват за писане на домашни или ритане на топка.

Ключови думи:

квалификация, учители

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?