Медия без
политическа реклама

В туризма са съкратени 20% от заетите

Средната заплата в сектора, който очаква ДДС-подарък от премиера, се срина съвсем до минималната

14 Май 2020
Илияна Кирилова

С 19.8% са намалели заетите в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" през първото тримесечие на тази година спрямо последното на 2019 г. В този сектор попадат заведенията, на които премиерът Бойко Борисов обеща 9% ДДС. Продължава да пада и средната заплата на заетите в него - през март тя достига 639 лв., което вероятно означава, че голяма част от хората са на непълен работен ден, а дори висшите длъжности са осигурявани на минимална заплата. Намалението спрямо февруари - последния месец преди кризата, е съществено, със 130 лв. или почти 17%.

Тази седмица представители на бранша безпрецедентно признаха пред членове на правителството и Народното събрание, че дейността им не е на светло, като обещаха срещу намаления ДДС да започнат да внасят повече в хазната и да увеличат осигурителните доходи на служителите си.

Доходите в редица сектори се понижават в първите три месеца на годината, като част от тази динамика се обяснява със сезонния характер на някои дейности и се проявява още от януари, а не с обявяването на извънредно положение. Така е в добивната промишленост, "Транспорт, складиране и пощи", операции с недвижими имоти. Любопитно е, че от началото на годината под границата от 1000 лв. средна заплата са изпаднала и селското стопанство, строителството, "Култура, спорт и развлечения".

Спрямо последния месец преди кризата - февруари, намаляват доходите и в два сектора на първа линия. В образованието през март средната заплата е 1320 лв. при 1363 лв. за февруари. В здравеопазването намалява от 1344 на 1306 лв., което може би се дължи на повечето неквалифициран персонал, нает за извършване на допълнителните дейности по дезинфекция и пр.

Наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на март 2020 г. намаляват с 25 100, или с 1.1% спрямо края на декември 2019 г., като достигат 2.26 милиона, посочват от НСИ. По-показателни за мащабите на кризата обаче ще бъдат данните за следващите месеци. През март всички сектори губят работна ръка, с изключение на държавното управление и здравеопазването - там и от агенцията по заетостта докладват за повишено търсене на социални работници, медицински персонал и пр. В държавно управление заетите се увеличават от 112 864 души през януари на 113 301 през март, а в здравеопазването - от 148 922 през януари на 150 424 души през март.

РОЗОВИ ОЧИЛА

Социалното министерство оповести оптимистична статистика за хората, намерили работа по време на извънредното положение, като спести данните за броя на безработните. В съобщение до медиите, от ведомството на Деница Сачева обявиха, че 28 623 лица са намерили работа между 13 март и 13 май. Само за последния работен ден на пазара на труда са устроени 1200 безработни, изтъкват от МТСП. Близо половината от лицата - над 46%, са започнали работа в сферата на преработващата промишленост. Назначените в сектора на търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети са близо 22 на сто от регистрираните в бюрата по труда по време на извънредното положение. Над 9% са се устроили на работа в транспортния сектор. Новозаети има и в строителството, хотелиерство и ресторантьорство, както и в образованието.

На този фон липсва публична информация колко са останали без работа през същия период. Преди 2 дни социалният министър съобщи пред БНТ, че дневно в бюрата по труда се регистрират средно около 3000 безработни, като 1300 от тях посочват като причина за оставането си без работа корона кризата.

 

Още по темата