Медия без
политическа реклама

Прокуратурата ще се разправя с инвалидните пенсии

В Силистра било пълно с хора с ТЕЛК, които не си знаели диагнозите

22 Яну. 2019ИВАН ПЕТРОВ
Илияна Кирилова
Зам. главният прокурор Иван Гешев е влязъл в силна серия. Той вече анонсира бъдещите обвинения.

Въпреки че няма нито един обвиняем или арестуван, зам. главният прокурор Иван Гешев обяви тържествено, че започва преследване на инвалиди с фалшиви документи. 

Той обяви, че "стотици милиони изтичат в пясъка“ и че в определени региони се е установило, че процентът на инвалидните пенсии достига 28% от всички пенсии: най-големият процент е в Силистра – 28.6% от всички пенсии в областта, Разград – над 18%, Перник - 16.97%. До това откритие се стигнало, след като премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Сотир Цацаров възложили анализ и разследване на документни престъпления, за да се установи дали Националният осигурителен институт се източва чрез фалшиви ТЕЛК-ове, тоест медицински експертизи.

"Бяха събрани почти всички производства последните от 4-5 години, касаещи получаване на инвалидни пенсии основно с неистински документи“, обясни Гешев, цитиран от "Фокус". МВР и прокуратурите из цялата страна започнали разпити и установили, че стотици инвалиди пенсионери не си знаят диагнозите. Това според тях е доказателство, че хората са платили за фалшиви експертизи. 

Според Гешев ще бъдат повдигнати обвинения в Силистра, сред заподозрените бил бивш кмет. „Само в последните две седмици е констатирано, че никой не ходи никъде - минават посредници, получават по 600 лв. и носят необходимите документи. Получават се едни инвалидни пенсии и човекът си живее добре, без да има нужда от каквото и да е парична помощ“, коментира той.

В Силистра били намерени огромен брой книжа, празни бланки за ТЕЛК, списъци с лични данни на граждани и лични документи, потвърди и главният секретар на МВР Ивайло Иванов. "При нашите проверки беше установено, че повечето от епикризите и диагнозите са копи-пейст, едни и същи. На над 200 лица сме свели сведения. Голям процент не знаят от какво са болни. Не знаят къде са се лекували, каква им е диагнозата. Не знаят дали са били хоспитализирани, дали и какви документи са необходими. Отделно комисията от колко човека е, дали един лекар, дали са трима“, каза още Иванов. 

Гешев посочи корупция с медицинските експертизи и при родителите: „Приемат ти детето в детската градина. След това обаче се оказва, че ти можеш да ползваш десетки облекчения и социални придобивки. Включително детето ти може да получава до 18 години до 930 лв. в определен процент на нетрудоспособност. Като ги сметнете по 16 години, се получават едни 150-160 хил. лв. Няма смисъл да работиш.“

 

РАЗМИНАВАНЕ

Изследване на КТ "Подкрепа" от средата на 2018 г. показа, че по-малко от 2% от решенията на ТЕЛК са оспорени от НОИ, а официално фалшивите инвалидни пенсии са едва около половин процент. За периода 2010-2016 г. са издадени общо 1 027 421 решения на ТЕЛК, от тях комисиите на НОИ са оспорили 19 179 решения, или 1.86%. Едва при 0.52% от всички експертизи е установен завишен процент на уврежданията, а само при 0.26% това е наложило пенсията да бъде спряна (при другите намалената работоспособност остава над 50% и след намалението). За 24 души групата на уврежданията дори е увеличена над 90 на сто и те са получили право на чужда помощ, както и на по-високи пенсии. Тогава от синдиката коментираха, че системата е изключително рестриктивна и несправедлива, но не заради масови злоупотреби, а заради изключително ниските социални помощи и ниските инвалидни пенсии. Икономисти заявиха, че проблемът с масова инвалидизация е пресилен и по-скоро част от хората с увреждания не искат да преминат през експертиза заради дискриминация при кандидатстване за работа.

 

ЦИТАТ

"Държавата ни не е толкова бедна, просто се краде много."

ИВАН ГЕШЕВ, зам. главен прокурор

Ключови думи:

ТЕЛК, Иван Гешев

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?