Медия без
политическа реклама

Прахта и горенето на дърва са основните замърсители на въздуха в София

Кметът Фандъкова представи първото изследване на причинителите на фини прахови частици в атмосферата

28 Окт. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Прахта в София и запрашаването от почвата са основните причини за замърсяването на въздуха в София с фини прахови частици. Почти наравно с това е и делът на горенето на дърва и биомаса, което се използва преди всичко за отопление в част от кварталите. Това съобщи във "Фейсбук" кметът Йорданка Фандъкова, която огласи обобщения от първото изследване за различните източници на замърсяване на атмосферата в София.  Данните са събирани в продължение на година и изследвани в две лаборатории в България и Хърватия, както и в референтна лаборатория във Финландия, поясни тя.

Новината за ключовото влияние на прахта върху състоянието на въздуха в София не е изненада. Затова е още по-необяснимо и скандално, че улиците в града продължават масово да се почистват ръчно с метли.    

 "Резултатите показват, че една четвърт от запрашаването се дължи на почва и прах, която се намира в града. 23% е делът на горенето на биомаса и дърва, а 19% - на изгарянето на въглища. 16% е преносът на замърсители, които са от външни за София източници, а делът на транспорта е 9%. Конкретно в дните с превишения на нормите на ФПЧ се увеличава делът на замърсяването от горене на дърва.  Освен този метод на изследване Столична община извършва и анализ с инвентаризация на емисиите, които показват по-съществен принос на отоплението на твърдо гориво (дърва и въглища) и на транспорта", съобщи Фандъкова в социалната мрежа.

Кметът повтори за пореден път, че от години  общината изпълнявала програма за намаляване на замърсяването с фини прахови частици. Според Фандъкова тенденцията е за спад на дните с превишения на ФПЧ в годината, макар че по собствените й думи "все още има много какво да се желае и да се направи". Като конкретни мерки тя посочи, че ежегодно Столична община увеличава  парите за миене. "От 2017 г. досега увеличихме 4 пъти площите за миене. За 2021 г. залагаме увеличение от 30% на средствата за миене", изчисли Фандъкова. В същото време обаче жителите на София са особено недоволни именно от начина, по който почистващите фирми мият улиците, и от това как общината контролира този процес. Същевременно още в края на миналия отоплителен сезон кметството обеща да предложи по-ефективни и решителни мерки за реакция в дните с превишение на ФПЧ10. Въпреки че новият вече започна, все още няма предложени и приети решения. Вместо това и днес Фандъкова повтаря до болка познатата си теза, че администрацията предприема реални действия срещу замърсяването на въздуха.

 

Мерките на Фандъкова:

За да намалим разнасянето на пръст от автомобили, които спират на зелени площи, разработихме специална програма за облагородяване на такива пространства. Заедно с кметовете на райони идентифицирахме 73 такива точки и отделяме бюджет от 1,2 млн. лв. Първите три района, които ще получат финансиране за оформяне на паркинги, затревяване, засаждане на дървета и ограждане, са „Овча купел“, „Красна поляна“ и „Надежда“.

На следващо място са проверките на строителни обекти и на строителната техника, в това число товарните автомобили, които превозват строителни материали и отпадъци. От началото на годината са направени над 1900 проверки на строителни обекти и са съставени над 400 акта.

Този октомври започнахме и проверките за качеството на дървата за отопление, които се продават. Направени са 25 проверки на търговски обекти съвместно с регионалната инспекция по горите. По мое настояване беше разработен стандарт за дървата, които се продават за отопление.

От няколко години сме обособили места, на които гражданите, могат да оставят старите си автомобилни гуми след тяхната смяна, както и контейнери за събиране на стари дрехи – целта е тези отпадъци да не попадат в печките на недобросъвестни граждани.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?