Медия без
политическа реклама

НЗОК отново иска да ограничи лекарствата на хронично болните

Касата предлага от догодина да се изписват не повече от два комбинирани медикамента на заболяване

Илияна Кирилова

Ако бъде подписан в предложения вариант, националният рамков договор за 2020 г. ще принуди хиляди пациенти с хронични заболявания да плащат медикаментите си от догодина, предупреди в отворено писмо сдружението на общопрактикуващите лекари. Според лекарите НЗОК предлага от следващата година те да могат да изписват не повече от 3 препарата за всяко заболяване, а когато се използват комбинирани лекарствени продукти - не повече от два медикамента. НЗОК обаче ще заплаща на аптеката не повече от 1 комбиниран лекарствен продукт, посочват от сдружението. Над 1.5 млн. българи ползват лекарства за домашно лечение на хронични заболявания и ще бъдат засегнати от промените.

Хората с тежки заболявания като диабет, сърдечна недостатъчност, по-тежките форми на хипертония ще трябва да закупуват по-голямата част от необходимите им медикаменти на свободни цени, предупреждават медиците. Те дават пример с две широко срещани у нас заболявания. Сърдечна недостатъчност, съгласно европейските ръководства за поведение, се лекува с диуретици, съдоразширяващи медикаменти, АСЕ инхибитори, медикаменти за намаляване на сърдечната честота и медикаменти за намаляване на съсирването на кръвта. Съгласно проекта за НРД 2020 НЗОК ще поеме частично само 2 от тези 5 основни терапевтични групи, останалите ще се закупуват от осигурените без намаление. Подобно е положението и при лечението на захарен диабет. Съвременните ръководства за поведение препоръчват включване на медикаменти от различни групи, действащи на различни нива, с цел да се постигне максимално добър контрол на заболяването и да се отложи максимално развитието на усложнения. В условията на НРД 2020 това няма да бъде възможно, тъй като само един комбиниран препарат ще изчерпи записаните в НРД възможности за лечение, смятат общопрактикуващите лекари.

Сдружението протестира и срещу текста, според който НЗОК ще заплаща до три лекарствени продукта, принадлежащи към до две основни терапевтични групи, като това ограничение важи и за комбинираните лекарствени продукти. Оттам настояват да отпадне ограничението "до две основни терапевтични групи" или поне да бъде променено на "до четири групи". 

Против новите ограничения се обяви и Българският лекарски съюз, който днес трябва да одобри националния рамков договор на извънреден събор. "Ние настояваме пациентите да получават три хапчета, а не три монопродукта. В реимбурсната листа съществуват и т.нар. фиксирани комбинации, при които в едно хапче има два или три продукта, които синергично действат по-добре на пациента. Въпреки това и те могат да се окажат недостатъчни и терапията трябва да се допълва и с други групи медикаменти. Нашето настояване е този член от НРД да не бъде променян“, коментира зам.-председателят на съсловната организация д-р Николай Брънзалов.

От касата отказаха да коментират конкретните текстове с обяснението, че всички интерпретации преди разглеждането и окончателното приемане на рамковия договор са несъстоятелни. Оттам обаче увериха, че "НЗОК няма да допусне да се приемат текстове, които да нарушат или да отнемат права на здравноосигурени лица с хронични заболявания". Очаква се днес проектът да бъде разгледан от надзорния съвет на касата, след което ще бъде публикуван за обсъждане. Днес той ще бъде обсъждан и от събор на Българския лекарски съюз.

 

РАЗМОТАВАНЕ

Пациентите ще бъдат затруднени и по друга линия. Според проекта на нов рамков договор болните хора ще трябва да се разкарват по няколко пъти в месеца до личния си лекар, защото се отнема съществуващата сега възможност на една рецепта или един отрязък да се изпишат лекарства за повече от 30 дни, които да се компенсират при следващото изписване. Например ако лекарството е за 20 дни, не можем да изпишем на тримесечна рецепта 2-1-2 опаковки (което е възможно по наредба 4). В този случай пациентът трябва да идва за рецепта тогава, когато свърши всички изписани медикаменти, т.е. на 40-ия ден в нашия пример, обясняват джипитата.

Още по темата