Медия без
политическа реклама

Извънредни 47 млн. лв. отиват за училища и болница

"Можем да си го позволим", отсече Борисов пред министрите

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Големият печеливш от вчерашното заседание на министрите е болницата в Ямбол. На преден план - здравният министър Кирил Ананиев.

"Сега параметрите на държавата са по-добри и можем да го позволим това да се случи", обяви премиерът Бойко Борисов пред министрите минути преди кабинетът да гласува извънредни разходи от 47 млн. лв. - 27 млн. лв. за строеж на новата сграда на болницата в Ямбол и 20 млн. лв. за нови училищни автобуси.

"Пази, боже, да си болен в Ямбол", коментира Борисов. Във вторник той беше в местната болница, след което и обяви, че ще има пари за новата сграда. В момента лечебното заведение се помещава в 17 павилиона. Министрите одобриха за дострояването на новата сграда, започната преди 40 г., да бъдат отпуснати 27 млн. лв. - през тази година 8.1 млн., догодина 13.5 млн., а през 2021 г. - още 5.4 млн. лв. Това ще става с увеличение на капитала на болницата. Тя ще има 250 легла в сграда на 10 етажа и ново отделно ниско тяло за инфекциозно отделение. Всичко това ще се разположи на 32 хиляди кв. м.

"Надявам се в рамките на година да приключите с болницата", допълни Борисов и напомни, че "от 2013 г. работим по тази тема". Продължава да не е ясно обаче защо преди 4 години, отново при управлението на ГЕРБ, дострояването е било оценено на 9 млн. лв., макар и по проект за болница на 9 етажа.

"Изграждането на новия болничен комплекс в Ямбол не е предизборно решение, а една полезна придобивка за хората", коментира кметът на Ямбол Георги Славов. "Жителите на града чакаха това чудо 40 години", допълни директорът на болницата Панайот Диманов. От БСП вече обявиха извънредните разходи за предизборна агитация и поискаха Борисов да излезе в отпуск до вота.

Кабинетът одобри и обещаните миналата седмица 20 млн. лв. за подмяна на остарелите училищни автобуси. "Важното е, че можем да си позволим тези пари заради живота и здравето на децата", мотивира се премиерът. Парите са налице, но и вчера не се появиха подробности къде ще бъдат насочени те - не се знае нито колко нови автобуса са необходими, нито къде. В момента учебните заведения у нас разполагат с 860 автобуса, закупени през периода 2005-2008 г., показват данни на образователното ведомство. Колко от тях са амортизирани - не се знае, с други думи, парите отново се отпускат без разчети. Пред МОН остава задачата да направи анализ на състоянието на наличните автобуси и да разпредели парите. Предполага се, че училищата ще получат общо 100 нови автобуса.

РЕСУРС

В предизборната щедрост на правителството попадна миналата седмица и казусът на УНСС, който си издейства 7.5 млн. лв. за довършване на нов корпус, въпреки че Министерството на финансите искаше първо да направи ревизия на обществената поръчка и университетът да усвои европейското финансиране, преди да търси пари от държавата. Националната библиотека пък получи отдавна належаща финансова инжекция от 2 млн. лв., с които ще направи основен ремонт на сградата си.

Още по темата