Медия без
политическа реклама

И социалните помощи ще растат според инфлацията

Плащания ще се режат при неизвинени отсъствия от училище и пропуснати ваксини

Илияна Кирилова

Размерът на месечните социални помощи за най-бедните, които не могат да покрият издръжката си за живот, занапред ще се индексира ежегодно със заложения в бюджетната прогноза процент на средногодишната инфлация. Това предвижда приетият вчера от правителството правилник за прилагане на Закона за социалното подпомагане, който отразява законовите промени, влезли в сила от 1 август т.г.

В България от години се измерва линия на бедност, която за 2019 г. е определена на 348 лв. Въпреки това за база при определянето на социалните помощи все още се ползва гарантираният минимален доход. Той, за разлика от линията на бедност, се променя изключително рядко - от две години е 75 лв., като преди това осем години бе замразен на 65 лв.

Индексирането на социалните плащания ще започне от началото на следващата бюджетна година, за да се гарантира необходимата финансова устойчивост. В  момента месечни социални помощи получават около 25 000 души, коментира вчера законовите промени в студиото на Би Ти Ви социалният министър Бисер Петков. От думите му се разбра, че правителството отговаря с тази промяна на критики от Брюксел, че у нас вече е трайна тенденцията да намалява броят на подпомаганите хора и семейства с месечни помощи въпреки високото ниво на бедност.

В същото време обаче кабинетът окончателно прие и друга промяна, която предизвика критики от Европейския комитет по социалните права към Съвета на Европа. Занапред социалните помощи, както детските надбавки, се обвързват с редовното посещение на училище и спазването на имунизационния календар. Новите целеви групи, въведени с последните законови промени, са семействата с деца от 5- до 16-годишна възраст. Законодателят е мотивирал налагането на финансовата санкция не само като наказание на безотговорните родители, но и като стимул да са по-ангажирани с образованието на децата си, а оттук и с намаляване на риска от отпадането им от училище.

САНКЦИИ

Ако децата не посещават образователната система, семействата ще получават по-нисък коефициент за достъп до подпомагане от държавата - само 20 на сто от гарантирания минимален доход (ГМД). Ако не ходят редовно, ще им се изплащат само 30 на сто от гарантирания минимален доход. Ако на детето не са извършени задължителни имунизации и профилактични прегледи съобразно възрастта и здравословното му състояние, помощите също ще се режат - в случая ще са в размер 30 на сто от гарантирания минимален доход. Различните категории домакинства получават диференцирани помощи. Самотен родител на дете до 3 г. например получава 120% от ГМД, или 225 лв.

Още по темата