Медия без
политическа реклама

Годишна транспортна карта в София ще може да се купи на 2 вноски

Управляващите в столицата не приеха предложение за още по-облекчени финансови условия за пътуващите

14 Окт. 2020
Илияна Кирилова

Управляващите в София се отказват от намерението си да искат 9,5% лихва от гражданите при разсрочено плащане на 1-годишната персонализирана карта за градския транспорт за всички линии. В същото време те не приемат предложението за максимално облекчение на пътуващите с такива карти чрез разпределяне на разходите на 4 вноски. Транспортната комисия и комисията по нормативна уредба в Столичния общински съвет решиха днес от 1 януари догодина годишната карта за цялата наземна мрежа и метрото да може по желание да се плаща на 2 пъти. В такъв случай цената ще е 380 лв., а не 365 лв., каквато е в момента и при еднократно плащане. Първата вноска ще е 200 лв, а втората - 180 лв. Както "Сега" писа преди дни, първоначалното предложение на властта в София бе цената да е 400 лв., като картата отново можеше да се купи на 2 равни вноски. Не се предвижда промяна и на цената на анонимните карти за 365 дни, която ще продължи да е 600 лв.

При разсрочено плащане на персонализираната карта първата вноска ще трябва да се плати в момента на купуването й, а втората - до 4 месеца по-късно. Решението бе взето с гласовете на управляващата коалиция ГЕРБ-СДС и ВМРО- "Атака", като то бе подкрепено и от членовете на БСП в двете комисии. Окончателното решение по темата за разсрочването на едногодишните карти ще се вземе на някоя от следващите сесии на СОС.   

Мнозинството в двете комисии не прие предложението на опозицията от "Демократична България" плащането на годишните карти да се разсрочи на 4 вноски, от които първите три да са по 100 лева, а последната - 80. От коалицията се аргументираха, че по-облекчените условия ще мотивират нови хора да предпочетат градския транспорт и ще увеличат приходите на транспортните дружества, които са най-силно пострадалите от кризата с коронавируса.  

Срещу това възрази изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев. Той поясни, че се притеснява, че при разсрочване на вноските на 100 и 80 лв. хората ще спрат да купуват едномесечните персонални карти за цялата градска мрежа, които струват 50 лв. Дилчев коментира, че в момента те са основният превозен документ в столицата и допусна, че при облекчаване на условията за покупка на годишна карта пътниците масово ще се пренасочат към тях. Бившият кмет на район "Студентски" допълни, че очакванията му са при преминаването на пасажерите от месечни на годишни карти ЦГМ да не реализира приходи в порядъка на 500 000 - 600 000 лв. Постъпленията можели да бъдат наваксани само, ако Столична община привлече нови около 1500 -1600 клиенти на годишни карти. От опозицията опонираха, че 1 600 нови абонати не би трябвало да са непосилна задача за ЦГМ на фона на облекчените условия. Въпреки това мнозинството в двете комисии реши да не затруднява ръководството на транспортното дружество с по-амбициозни цели и задачи.    

Още по темата