Медия без
политическа реклама

Доклад хвали България за силно женско присъствие във властта

Само 13% от мъжете се занимават с домакинска работа

21 Окт. 2019ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Pixabay

България е отбелязала напредък в постигането на равенство между половете, но въпреки това изостава от повечето държави от ЕС. Тази година страната ни е 19-а в индекса, съставян от Европейския институт за равенство между половете (EIGE) към ЕС. Подредбата се прави според различни критерии - работа, доходи, пари, здраве, знания и др.

На дъното на класацията се намираме по участие в къщната работа. 73% от българките всеки ден готвят, чистят и перат, докато само 13% от мъжете редовно отменят половинките си в "баналните" домакински дейности. Едва 11.7% от жените намират време за отдих, култура или спорт. В същото време всеки пети българин (19.5%) си намира занимания навън поне няколко пъти седмично. 

Единствената сфера, в която България е над средния за ЕС резултат, е женското участие във властта - по този показател страната ни е на шеста. Като добър пример изследването посочва БНБ -  между 2005 и 2018 г. "квотата" на нежния пол в управителния съвет е нараснала от 17 на 57 процента. Присъствието на дамите в Министерския  съвет също натежава и през миналата година те са представлявали 38% от правителството.  При това Екатерина Захариева и Марияна Николова са с ранг "вицепремиер". Но в управителните органи на големите български компании жените са само 15.7 на сто.

Макар че финансовата ситуация се подобрява като цяло, България отбелязва най-ниския резултат в ЕС по критерия "равенство в доходите". Дамите печелят с 14% по-малко от силния пол. Положението е особено тежко при жените с ниско образование - доходите им са с 28% по-ниски. Същата е разликата и при пенсиите. Опасността да изпаднат в лишения е най-голяма при неомъжените жени (52%), жените с увреждания (39%) и самотните родители (35%).

Между 2005 и 2017 г. България е подобрила своя резултат в индекса, но си остава аутсайдер в ЕС. При това скоростта на изравняване между половете се забавя и разликите с другите от ЕС се увеличават с времето, е заключението в изследването.

 

ЗДРАВЕ ДА Е

България събира най-висок резултат по отношение на здравето - 77.1 точки от 100 възможни. Но другите в ЕС са още по-добре и страната ни пак остава предпоследна. Като цяло удовлетвореността на хората - мъже и жени, от тяхното здравословно състояние се е увеличила. Значителна роля в това отношение има улесненият достъп до здравни услуги. През 2005 г. 27% от жените са посочили, че не са получили грижа за своите здравословни проблеми, докато сега делът им е спаднал на 3%.

Още по темата