Медия без
политическа реклама

Гърция започва производство на бързи антигенни тестове

Строгите мерки свалиха с 30% COVID инфекциите в Англия 

30 Ноем. 2020Обновена
БГНЕС

Министерството на развитието на Гърция обяви днес, че страната се готви да създаде първия гръцки бърз антигенен тест за коронавирус, съобщи вестник ''Катимерини'', цитиран от БГНЕС. Това ще стане в сътрудничество между шест изследователски центъра и четири университета. Сумата, отделена за програмата, е 2,9 млн. евро и е финансирана от министерството. По този начин ще се подобри способността на здравните власти да извършват масово тестване.

В момента се търси компанията, която ще произвежда комплекта за тестване. Програмата ''поставя Гърция в челните редици на разработките за изследване на вируса и получаването на информация за справяне с тази здравна криза'', съобщиха от министерството.

В Англия коронавирусните инфекции са намалели с около една трета в резултат на локдауна, съобщава Би Би Си. Но въпреки, че някои от най-силно засегнатите райони са отбелязали най-големи подобрения, в цяла Англия броят на случаите остава висок. Според зравния министър Мат Ханкок, данните сочат, че страната още не може да се откаже от по-строгите мерки.  

Резултатите от проучването на Империал Колидж, Лондон, са базирани на изследване с участието на повече от 100 000 души, проведено между 13-24 ноември. Изследователите са установили, че репродуктивното число (R) на вируса е спаднало до 0,88. Това означава, че средно всяка инфекция, води до по-малко от една нова инфекция, така че епидемията се свива. В Англия числото R е по-малко от 1 за първи път от месец август.

По-строгите карантинни мерки влязоха в сила на Острова на 5 ноември. Но пикът на новозаразените в национален мащаб, дойде следващата седмица, тъй като средният срок за установяване на инфекцията чрез тест е 5 дни. Проучването също така установи, че някои групи са давали по-често положителен резултат през този период: хора от азиатски етнос; жителите на най-бедните квартали; живеещите в най-големи домакинства. 

Изчислено е, че приблизително 96 души на всеки 10 000 се заразяват с коронавируса, в сравнение с 132 на 10 000 непосредствено преди заключването. От около 100 000 нови инфекции дневно в края на октомври, в края на ноември те са станали около 72 000. 

В Сингапур учени представиха портативно устройство, с чиято помощ резултатите от PCR-тест за коронавирус са готови само за 5 минути, съобщава БГНЕС. Намазката от носа се смесва с малко количество специален разтвор и се поставя в отвор, съпоставим с размерите на банкова карта, на новото устройство. То се включва през USB-порт към компютър и изследването на биологичния материал се извършва чрез специално приложение. Резултатът за наличието на коронавирус може да бъде получен в рамките на 5 минути. Уредът е подходящ за ползване на летищата и други места, където масово се вземат проби за коронавирус.

Русия съобщи днес за нови 26 338 случая на коронавирус, включително 6 511 в Москва и 3 691 в Санкт Петербург, което отчита общо 2 295 654 заразите от началото на пандемията. През последните 24 часа са починали 368 души, с които официалният брой на жертвите от началото на епидемията стана 39 895. И жертвите, и новозаразените през изминалото денонощие са по-малко в сравнение с предходните 24 часа, когато имаше 26 683 нови случая и 459 загубили битката с вируса.

Докато страните по света правят поръчки за новоразработените ваксини срещу Covid-19, Франция представи препоръката си за 5-степенен план за ваксинация, като се започне с най-уязвимите, предаде онлайн изданието thelocal.fr. Френският президент Еманюел Макрон съобщи, че ваксината няма да бъде задължителна за всички. Според анкета във вестник Journal du Dimanche 59% от французите са заявили, че не възнамеряват да се ваксинират.

Френският национален орган по здравеопазване съобщи, че обитателите на старческите домове и здравните работници, които работят там, ще бъдат ваксинирани първи. Общо броят им възлиза на малко под милион души, предава БНР. Втората фаза обхваща хората на възраст над 75 години, следвани от тези на възраст между 65 и 74 години и медицинските специалисти над 50 години, които са общо около 15 милиона души. Третата фаза ще бъде насочена към общото население на възраст над 50 години и към по-младите, за които обаче рискът от заразяване е голям. В четвърта фаза ще се ваксинират работещите в обществения сектор, а петата финална фаза обхваща  всички на възраст над 18 години.

Ключови думи:

коронавирус

Още по темата