Медия без
политическа реклама

След срещата при премиера: усилваме охраната на границата с Гърция

08 Апр. 2019Обновена
Илияна Кирилова

 

МВР е започнало да усилва охраната на границата с Гърция както със служители на Гранична полиция, така и с жандармерия, прехвърля се и допълнителна техника. Това съобщи вътрешният министър Младен Маринов след спешна среща при премиера Бойко Борисов заради опасността големи групи бежанци да се опитат да влязат от южната ни съседка на път за Западна Европа, предаде Дир.бг.  Министерството на отбраната е готово да изпрати необходимите хора, транспортна техника и съоръжения на границата при нужда, увери и министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

До опасността се стигна след бунтове на мигранти в лагер до Солун, които искат да продължат пътя си към Германия, защото в Гърция условията били много лоши.

"Следим ситуацията много внимателно още от първото получаване на сигнали за възможно движение на големи групи на емигранти в Турция и Гърция. До този момент ситуацията изглежда овладяна и в двете държави. Но имаше сериозни опити, така че не е изключено те да преминат в друга организационна форма", обясни Маринов на брифинг след работната среща при премиера, като подчерта, че е била анализирана информацията от всички служби, които имат отношение по проблема.

"На този етап по отношение на нашите граници ситуацията е нормална, но се налага да усилим нашето присъствие там. Има екипи от Гранична полиция, допълнително съм разпоредил да се засили и присъствието на жандармерията, която провежда акция в пограничните малки населени места. Утре ще направим проверка на терените отново с оглед въвеждане на плана за действие при кризи. Не искам да има паника, но когато съседните на нас държави имат проблем, ние трябва да сме подготвени, за да не се пренесат те на наша територия", коментира той. "На този етап няма сигнали емигрантски движения като в Гърция и Турция да има при нас", каза още Маринов.

 

Вицепремиерът Каракачанов поясни, че "оценката е, че възможността нещо подобно да се случи, не е отпаднала. Но това, което казахме на министър-председателя, е готовността и на полицията, и на армията с предварителните планове взаимодействие при нужда се реагира". Той посочи, че и в Гърция, и в Турция сред самите емигранти има хора, които опитват да организират движение към Западна Европа, като районът на граничен пункт Кулата е най-опасният от гледна точка на проникването на големи групи хора.

"Турция още миналата седмица взе много сериозни мерки, в Гърция също се успокои ситуацията. Но и ние сме длъжни да вземем мерки. Предстоят и европейски избори и те могат да бъдат използвани за общополитически цели в Европа. Нашата задача е да не допуснем големи групи от хора да преминат на територията на България. Ако някой иска да дестабилизира Европа чрез такива маси, то той ще се опита да го направи. Но на територията на България не се забелязва подобно нещо. Ще го кажа за пореден път, всичко необходимо ще бъде направено. Ситуацията в момента е под контрол, наблюдава се и има готовност да се реагира веднага", изтъкна военният министър, като уточни, че армията е готова в рамките на 24 часа да осигури 1200 военни, а като цяло общо 3000.

По информация от гръцките власти напрежението сред мигрантите край Солун вече е овладяно.

Още по темата