Медия без
политическа реклама

Пътната безопасност щяла да се интегрира в задачите по математика

Малина Крумова: В 7 клас ще има анкетно проучване през първия срок, а не изпит

18 Дек. 2019
БГНЕС архив

Учениците в 7 клас няма да полагат изпит по пътна безопасност. Говорим за анкетно проучване, тест, който да се случи в рамките на първия срок на учебната година. Ние сме наясно, че децата са изключително натоварени и заети с тежки изпити. Това заяви пред бТВ председателят на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата” Малина Крумова.

Тя обясни, че новите предложения са част от цялостна концепция, която да създаде общество, запознато с безопасността на движението и да създаде възпитани участници в него. Трябвало да има знания и умения за разпознаване на рискови ситуации на пътя и да се предотвратяват.

И сега има учебна програма за безопасност по пътищата, не е нужно програмата да се променя сега, а как да се преподадат знанията, казва Крумова. В училищата могат да говорят професионалисти от МВР, пътни полицаи, пожарникари, хора от спешната помощ, експерти от СБА и всичко да е с практическа насоченост спрямо знанията, заложени в учебните помагала, твърди още тя.

Крумова отбеляза, че в рамките на ЕС се говори за концепция, която включва преподаването на пътна безопасност чрез други предмети като математика и физика. Според нея, голяма част от проблемите били математика и физика - скорост, ускорение, сблъсък и можело да се интегрират със задачи в часовете по математика. „Безопасността по пътищата може да бъде интегрирана в задачи, за да бъдат разбрани от учениците”, допълни тя. По думите ѝ дали безопасността по пътищата ще стане предмет в училищата у нас е въпрос на много разговори. 

Във връзка с инцидентите с пешеходци, Крумова обясни, че трябва бързо да се предприеме нещо, трябват спешни и бързи мерки спрямо инфраструктурата, осветление и пешеходни пътеки, има критични участъци, те да бъдат коригирани.

Освен анкетното проучване в 7 клас, сред предложените нововъведения са кандидат-шофьорите да имат увеличаване на часовете за кормуване, шофиране в тъмната част на денонощието, както и на оживен булевард. По думите на Крумова безопасността на движението е обща отговорност за всички. „В случая говорим не само за знания и умения, а и за мотивация, възпитание и поведение – за една комплексна култура за безопасност на движението”, подчерта тя.

Според нея шофьорският курс е практически елемент на обучение, който трябва да започва от най-ранна детска възраст и да продължи дори след получаване на свидетелството за управление на МПС. 

Още по темата