Медия без
политическа реклама

Повечето застрахователи у нас покриват COVID-риска

Някои от компаниите коронавируса се приемат коронавируса като стандартна инфекция, други отказват обезщетения

29 Ноем. 2020МИЛА КИСЬОВА

Преобладаващата част от живозастрахователните компании у нас и три компании от общо застраховане предлагат различни възможности за покриване на риска от заболяване след заразяване с COVID-19. Това съобщиха от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), които са направили проучване сред своите членове. От асоциацията отчитат, че българските застрахователи реагират доста гъвкаво на нарасналото търсене на подобна защита, като се има предвид, че в световен мащаб големите международни компании са изключили коронавируса от своите продукти заради високия риск.

Четири животозастрахователните компании у нас и една от общото застраховане третират COVID-19 като стандартна инфекция и е покрит по полици за обезщетения, свързани със заболяване. Проверка на "Сега" показа, че тези компании са Метлайф, ЖЗК Съгласие, Граве България и Евроинс Живот и Общо застраховане. Размерът на обезщетенията или плащанията зависят от условията по конкретната полица.

Други застрахователи посочват, че предлагат продукти, които специално покриват риска от заболяване вследствие на заразяване с COVID или такова покритие може да се добави по желание на клиента към вече сключени полици. Тези продукти са рисковите застраховки „Живот“ и застраховки „Заболяване и злополука“, като освен групови (за работодатели), има оферти и за индивидуални застраховки. Най-общо по тях покритията (основни и допълнителни) са за смърт в резултат на заболяването, дневни пари за болнично и домашно лечение и обезщетения за временна нетрудоспособност. Има и оферти, които осигуряват обезщетения при трайно намалена или загубена трудоспособност в резултат на заболяването. Някои застрахователи предлагат покрития и за медицински разходи - за медикаменти, прегледи и изследвания, включително тестове за коронавирус.

Някои здравни застраховки също включват COVID риска. Предлагат се и застраховки „Злополука за учащи се, деца и персонал в учебни и детски заведения“ с такова покритие. 

Условията и размерите на обезщетенията са различни в зависимост от условията по полицата. Например, дневните плащания за престой в болница могат да варират от 10 до 60 лв. на ден, като има различни ограничения на максималния броя дни престой в болница - от 5 до 11 дни. Застрахователните суми при смърт вследствие на коронавирус варират от 2000 до 7000 лв. А средствата, които се изплащат за медикаменти, прегледи и изследвания, включително COVID-тестове стигат до 250 лв. на човек.

От общо 11 животозастрахователни компании у нас три не покриват риска COVID-19. Хората, които имат застрахователни полици, може да проверят при своя застраховател, дали рискът от заболяване вследствие с коронавирус е покрит, и ако не е - да попитат дали може да се включи, посочиха от АБЗ. Тъй като отделните застрахователни оферти се различават, съветът ни към потребителите е при избор да проучат различните пазарни предложения, да се запознаят с покритите рискове, застрахователните суми и други условия по полицата. Така ще могат да направят информиран избор, съответстващ на личните им предпочитания и нужди, съветват от асоциацията.

ПРИ ПЪТУВАНЕ В ЧУЖБИНА

За хората, които планират пътуване извън страната, е налице възможност да си осигурят застрахователна защита, включваща риска COVID. Има общозастрахователни компании, които предлагат покриване на риск от заразяване с коронавирус по застраховки „Помощ при пътуване в чужбина“ и „Отмяна на пътуване“. При първия вид застраховка се покриват медицинските разходи, свързани с диагностицирането и лечението в чужбина. По втората се изплаща обезщетение според условията по полицата – например отмяна на пътуването поради карантина, домашно лечение или хоспитализация в резултат на заболяване, след заразяване с коронавирус.

Още по темата