Медия без
политическа реклама

Мерките за подобряване на качеството на въздуха ще струват до 879 млн. лв.

08 Март 2019
Илияна Кирилова

В момента се разработва проект за Национална програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух, изпълнението й ще струва между 475 и 879 млн. лв. Това съобщи в петък министърът на околната среда и водите Нено Димов в Народното събрание, предаде „Дневник“.

Проектът е за периода 2018-2024 г., а в момента се прави съгласуване е с отговорните  ведомства. Програмата предвижда изпълнение на мерки за секторите битово отопление и транспорт. Основен фокус е поетапното извеждане от употреба на печки и котли на твърдо гориво в общините с нарушено качество на въздуха. "Изпълнението на програмата ще изисква усилията на всички заинтересовани страни и ще е необходим значителен финансов ресурс", обясни Димов. По думите му през 2020 г. се планира въвеждане на изискванията на регламент за битовите отоплителни уреди на твърдо гориво с цел подпомагане на процеса на подмяна на тези уреди с такива, които са с по-ниски емисии на вредни вещества.

Димов посочи още, че в рамките на Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г. са открити две процедури за предоставена на безвъзмездна финансова помощ на общините. Той припомни, че в рамките на първия етан, който е приключил 2017 г., са били одобрени 11 общини. "В момента се изпълнява вторият етап с краен срок за кандидатстване 31 януари 2019 г. До момента по него са подали заявления 8 общини, предложенията се разглеждат", обясни министър Нено Димов. Той уточни, че има и друга процедура за финансиране на инвестиционни мерки, насочени към намаляване на емисиите от битовото отопление, чийто общо ресурс е 111 млн. лв. Друга мярка, която се предприема, е насочена към годишните технически прегледи на автомобилите.

От изказването му стана известно, че основен фокус ще е преустановяване на наднорменото замърсяване с фини прахови частици, който е "най-сериозният проблем по отношение качеството на въздуха" на национално ниво и е предмет на процедура по нарушение пред съда на ЕС. Димов каза, че общините са тези, които носят отговорността за постигане на нормите за качество на атмосферния въздух.

Още по темата