Медия без
политическа реклама

Испания осъди каталунски сепаратистки лидери на затвор

Бившият вицепрезидент на Каталуня Ориол Жункерас получи най-дългата присъда от 13 години. Започнаха масови протести срещу решението на Върховния съд

14 Окт. 2019
ЕПА/БГНЕС

Испанският Върховен съд ще прати повечето лидери на каталунските сепаратисти в затвора за между 9 и 13 години, предадоха агенциите. Деветима от 12-те обвиняеми получиха такива присъди, трима други са осъдени за неподчинение, но няма да лежат в затвора. Лидери на каталунците бяха арестувани по обвинения в бунтовничество, антидържавна дейност и злоупотреба с обществени средства. Сред тях е бившият вицепрезидент на Каталуня Ориол Жункерас. Той получи най-дългата присъда от 13 години. Сега основният въпрос е как сепаратистите ще реагират на присъдата – те вече се заканиха да протестират. На 10 ноември предстоят и предсрочни избори - четвъртите за четири години.

Испански съд издаде международна и европейска заповед за арест на Карлес Пучдемон по обвинение в метеж и злоупотреба с държавни средства, съобщава РИА Новости. Бившият регионален лидер и четирима негови съратници избягаха в Белгия. Той спечели евродепутатско място на изборите през май, но Съдът на ЕС не му разреши да го заеме, тъй като не са спазени процедурите в Мадрид. Ако Пучдемон се върне там обаче, той ще бъде незабавно арестуван. Пучдемон заяви, че наложените присъди на деветима каталунски лидери от испанския съд днес са "варварство". "Общо 100 години затвор. Истинско варварство. Сега повече от всякога - на ваша страна и на страната на вашите семейства. Време е да се реагира. За бъдещето на нашите деца. За демокрацията. За Европа. За Каталуния", написа той в "Туитър". 

Поне 2.3 млн. души се включиха в референдума за отделяне от Испания през 2017 г. 90% от тях гласуваха за това, а много противници на независимостта бойкотираха допитването. Полицията опита да предотврати гласуването със сила. Скоро след това каталунският парламент обяви Каталуня за независима нация, а Мадрид наложи пряко управление на региона, разпусна парламента, обяви предсрочни избори и арестува някои от лидерите на сепаратистите. Върховният съд обяви референдума за неконституционен, а предсрочните избори бяха спечелени от националистите.

През юни 2018 г. новият премиер - социалистът Педро Санчес – премахна прякото управление на Каталуня в първия си ден на поста и върна властта на институциите в Барселона. Сега там управлява Куим Тора, който е близък на Пучдемон.

Серия от протести в подкрепа на независимостта на Каталуния започват от днес след произнесената присъда срещу политици във връзка с участието им към провеждането на референдума за независимост през 2017 г. Вече започнаха шествията в Херона, Лерида и Тарагона. В Барселона студенти блокираха няколко възлови улици. Подсилени полицейски патрули са разположени по гарите в Каталуния и Жирона поради опасения на властите от прекъсване на железопътния транспорт.

Още по темата