Медия без
политическа реклама

Експерти: Нужна е радикална промяна на изборния процес у нас

09 Дек. 2019
Илияна Кирилова

Да бъдат направени сериозни промени в организацията на изборния процес , както и да се обучат по-добре членовете на изборните комисии, промяна във начина на финансиране на партиите и прозрачен контрол върху даренията на формациите. Това са част от препоръките на "Прозрачност без граници" относно изборния процес в страната. Констатациите им, които бяха огласени днес, са на базата на отминалите местни избори в началото на ноември.

От неправителствената организация, която бе една от наблюдателите на вота, обявиха още, че е нужен нов регистър на избирателите и създаване на регионални преброителни центрове, където да се отчитат гласовете.

От "Прозрачност без граници" отбелязаха, че последните промени, които не поставят никакви пречки пред фирменото финансиране, са всъщност "размяна на власт срещу пари".

От асоциацията призовават също за адекватно решение на партийната субсидия от бюджета и като размер, и като механизъм за разпределение, които да гарантират независимост на партиите от решенията на изпълнителната власт.

"Открит е въпросът дали се декларират всички средства, които реално са използвани, и дали контролът от Сметната палата е адекватен. Законовата рамка, обуславяща контрол по документи и пост фактум от Сметната палата, не е достатъчно ефективен", заяви Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".

Тя коментира и работата на членовете на изборните комисии, което се оказаха слабото звено, което проличало от многобройните неточности в протоколите и организационни нарушения.

По време на местния вот тези нарушения преобладавали - над 2/3 от всички нарушения. Затова било нужно и коренно да се промени начинът на администриране на изборния процес - както на набирането, обучението на членовете на комисии, така и повече яснота за боравене с изборни книжа. "Време е да престанем с практиката да разнасяме чували с бюлетини, без никой никога да проверява имало ли е нарушение и на какво се дължи", посочи Нушева.

Според наблюденията на "Прозрачност без граници" сред изборните нарушения не е малък и делът на контролирания вот, не само на купения. А все повече хората гласуват под натиск на лидери на местни общности, на работодатели, на представители на местната администрация.

На база на различни данни те преизчисляват, че общо до 12 на сто от избирателите не гласуват свободно, в съответствие с волята си. Според социологическо изследване на "Алфа рисърч", цитирано от асоциацията и направено през ноември, около 2 на сто от анкетираните ясно са посочили, че са гласували срещу заплащане. Още толкова казват, че са взели пари, но са гласували за този, за когото са решили сами. 3.5 процента декларират, че са пуснали бюлетина под натиск от страна на работодатели, представители на местната власт, партийни лидери или местни неформални лидери на общности.

Ваня Нушева коментира още, че въпреки промените от последните години все още има нерешени проблеми и няма ефективен механизъм срещу изборния туризъм.

От "Прозрачност без граници" отбелязаха високия дял на недействителните бюлетини и пак поискаха отваряне на чувалите, за да се направи анализ и да се види на какво се дължи този проблем.