Бразилия мина през своята "черна котка" на път към 1/8-финалите

"Селесао" постави нов рекорд за поредни мачове без загуба в групите на световно първенство

28 Ноем. 2022
Авторът на победното попадение Каземиро (№5) е преследван от автора на отменения гол Винисиус Жуниор в радостта на "селесао" седем минути преди края на редовното време от мача на ст. "974".

Бразилия е вторият сигурен участник в елиминациите на световното първенство по футбол в Катар. След като в събота шампионът Франция пръв подпечата класирането си за 1/8-финалите, тази вечер това стори и 5-кратният носител на титлата, извоювайки втората си победа в група G.

"Селесао" го постигна, надделявайки с минимален успех над един от исторически най-неудобните си съперници на мондиал - Швейцария. Отборът на Тите се наложи мъчно с 1:0 на ст. "974" в Доха с попадение на Каземиро в 83-тата мин.

За бразилците това бе изобщо първи успех срещу швейцарците в общо три срещи на финалния турнир на ФИФА. Алпийската държава имаше реномето на "черна котка" за южноамериканците още от домашното им световно първенство през 1950 г., когато измъкна равенство 2:2 насред Сао Пауло. Преди 4 години на Мондиал `18 в Русия "кръстоносците" също не се дадоха на "златистите" - 1:1 в Ростов на Дон.

И днес в катарската столица мачът вървеше към ново равенство между двата тима в шампионата на планетата. През повечето време тимът на Бразилия имаше териториално и игрово преимущество, но така и не успяваше да реализира положенията си. Пропуски направиха Ричарлисон, Фред, Лукас Пакета, а гол на Винисиус Жуниор в средата на второто полувреме беше отменен от VAR заради засада.

Освен че се отбраняваше стабилно, съставът на Швейцария също имаше своите шансове и в атака, но всичко по-опасно бе спасено от вратаря Алисон. Решаващият миг настъпи седем минути преди края на редовното време, когато след шут от ждроп на Каземиро топката се отклони от тялото на Мануел Аканджи и влетя неспасяемо в мрежата на Ян Зомер.

Благодарение на резултата "селесао" постави нов рекорд за поредни мачове без загуба в групите на световно първенство. Това беше 17-и пореден такъв двубой за тима, чието последно поражение в първата фаза на мондиал датира от 1998 г. - 1:2 срещу Норвегия в последния III кръг. Оттогава отборът е в серия от вече 14 победи и 3 равенства в групите.

Сега съперник на бразилците в заключителната среща от група G в Катар ще бъде Камерун. След два изиграни мача от всеки тим Бразилия е лидер в класирането с 6 т., пред Швейцария с 3 т. и Камерун и Сърбия с по 1 т.

Бразилия - Швейцария 1:0 /репортаж/