Медия без
политическа реклама

В Северна Македония епидемията продължава да бушува

САЩ обвиниха Китай, че саботира ваксина срещу коронавируса

07 Юни 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Новозaразените с COVID-19 в Северна Македония през последните 24 часа са 111, като най-много са в Скопие - 63, съобщи министерството на здравеопазването. Направени са 854 теста. Починали са двама души - 53-годишна жена от Струга и 80-годишен мъж от Прилеп. 

С днешните данни общият брой на диагностицираните с COVID-19 от началото на епидемията в Северна Македония достигна 3025, оздравелите са 1646, починалите са 153, а общият брой на активните случаи в страната е 1226. Най-много са активните случаи в скопската община Чаир - общо 152.

Китай се опитва да "саботира" разработването на ваксина срещу коронавируса, заяви американският сенатор от Републиканската партия Рик Скот пред Би Би Си. "Трябва да направим тази ваксина. За съжаление, обаче, имаме доказателства, че комунистически Китай се опитва да ни саботира или да забави работата", заяви той. "Ако ние, или Англия направим направим ваксина, или пък някой в Европа, ще я споделим. Китай няма да сподели", е мнението на Скот. 

На въпрос с какви доказателства разполага, за да отправя подобни обвинения към Китай, сенаторът заяви: "Има доказателства...получихме ги от разузнаването... има доказателства, че се опитват да ни саботират или да забавят ваксината". Рик Скот обаче не посочи какви точно са доказателства, на които стъпват твърденията му.

"Притеснително е това, което Китай ни стори на всички нас... излъгаха, а можехме да сме по-добре подготвени", е позицията на сенаторът Скот. 

Китай твърди, че е уведомила САЩ за коронавируса на 4 януари, когато за заразата нямаше събрана много информация. Президентът на азиатската страна Си Цзинпин също заяви, че ваксина - ако или когато бъде разработена от Китай - ще бъде глобално разпространена и всички ще имат достъп до нея. 

 

Франция драстично увеличи глобите за хвърляне на предпазна маска, както и на фас от цигара, на необозначените за това места. 135 евро ще трябва да плати всеки нарушител, а ако градските власти заведат дело срещу него, санкцията може да скочи до 750 евро. Съобщението за по-високите глоби направи лично държавният секретар при министъра за екологичния преход на Франция Брун Поурсън, цитиран от БГНЕС.

В момента глобата за хвърляне на такъв тип отпадъци не където трябва, е в размер на 68 евро.

„Хората трябва да разберат, че подобни отпадъци се озовават директно в океаните и моретата, затова трябва да знаем, че ако искаме чисти водни басейни, трябва да започнем с чисти тротоари“, казва Поурсън.

В неделя, Световния ден на океана, Поурсън отиде в югозападната община Легер - Кап Ферет, за да участва в събирането на пластмасови отпадъци.

Според властите "тази мярка е стъпка в правилната посока за развитието на икономика, базирана на ресурси, която беше стартирана в страната през 2018 г. Тази тема стана още по-актуална във връзка с пандемията на коронавирус, която е придружена от лични предпазни средства за еднократна употреба, хвърлени по улиците", подчертават от екоотдела.

Според екозащитници от началото на отслабването на режима на самоизолация на 11 май все по-често по улиците, площадите, парковете и други обществени места на големите френски градове се забелязват изхвърлени маски за еднократна употреба, ръкавици и мокри кърпички.

В средата на март във Франция беше въведена карантина, която продължи почти два месеца. От 11 май властите на републиката започнаха постепенно да облекчават ограниченията, които се очаква да отпаднат напълно на 10 юли.

Повече от 29 хиляди са загиналите вследствие на вируса в страната, а заразените са над 150 хиляди.

- Бразилия премахна данните за заболеваемостта от COVID-19 от правителствения уебсайт на фона на критиките за начина, по който президентът Жаир Болсонаро се отнася към епидемията.

Министерството на здравеопазването заяви, че сега ще отчита само случаите на заразени и смъртните случаи през последните 24 часа, без вече да дава обща цифра, както повечето страни. Ведомството само посочи, че през последното денонощие има 27 075 нови случая, 904 починали и 10 209 излекувани, предаде БГНЕС.

Решението беше остро критикувано от журналисти и членове на Конгреса на страната.

Президентът Болсонаро заяви, че натрупаните данни са премахнати, защото не отразяват настоящата картина. Крайнодесният лидер често е подложен на критики, че отхвърля препоръките на СЗО за налагане на блокади и рестриктивни мерки за овладяване на заразата. В петък той заплаши, че ще изтегли страната си от Организацията като я обвини, че е партийна и политическа.

Бразилия е страната с втория най-голям брой случаи в света и наскоро регистрира повече нови смъртни случаи от всяка една друга държава в света. В Латиноамериканската държава има повече от 640 000 потвърдени инфекции, но се смята, че броят им е много по-голям поради недостатъчен брой тестове.

Починалите са над 35 000 души, което е третия най-голям брой смъртни случаи в света.

На този фон властите на Рио де Жанейро обявиха разхлабване на мерките за изолация. Частично се отварят баровете, ресторантите и търговските центрове. Освен в Латинска Америка епидемията продължава да набира скорост и в Индия.

- В Перу, която е втората най-засегната латиноамериканска страна след Бразилия, заразените са около 190 000, а починалите са 5301. Страната страда от недостиг на кислород за медицински цели и той вече беше обявен за стратегически ресурс. Според запознати източници Перу има нужда от 8000 бутилки медицински кислород, които нейните претрупани с поръчки заводи не могат да произведат.

В Перу изолацията продължава вече 83-и ден, а 4 на 10 перуанци са изгубили напълно източника си на доходи.

- За последните 24 часа в САЩ има нови 749 жертви на коронавируса, предаде Франс прес, като се позова на данни на университета "Джонс Хопкинс".

С това общият брой на починалите в страната възлиза на 109 791, а на излекуваните е около 500 000 души. Заразените са над 1,9 милиона души. По време на пика на пандемията в средата на април в САЩ имаше около 3000 починали на ден.

- В съседна Канада за последните 24 часа има нови 722 случая на зараза с коронавируса. Общо заразените са 95 057. Починалите в Канада от началото на пандемията са 7773, като 90 процента са на възраст над 60 години. Оздравелите са 107,4 хиляди.

- Заразените с коронавирус по света приближават 7 млн. души. Според актуалните данни на Worldmeters.com броят им вече е 6 982 061.  Броят на починалите пък надхвърли 400 хиляди.

Само за пет месеца от COVID-19 по света са починали повече хора, отколкото умират средно за  година от малария - една от най-смъртоносните инфекциозни болести.

- В Русия само за последното денонощие са регистрирани нови 8984 пациенти, заразени с коронавирус, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС. Бройката на заразените нараства от вчера насам, когато бяха открити 8855 души с инфекцията само за 24 часа.

Повечето от новите пациенти са открити в Москва - 1956, в Московска област - 754, в Санкт Петербург - 340, в област Нижний Новгород - 317, и в област Свердловск.

134 пациенти са починали за денонощието, което е с 63-ма по-малко спрямо предходния ден.

Повече от 85% от ново диагностицираните пациенти с коронавирус в Москва са под 65 години, повече от половината са под 45 години, а 7,1% от тях са деца, съобщиха от оперативния щаб за наблюдение и мониторинг на ситуацията с коронавирус в Москва.

От 27 май в Москва са разкрити центрове за всеки, който иска да си направи тест за наличието на антитела. Изисква се само предварителна заявка за това, като желаещите трябва да носят паспорт и документ, че са здравно осигурени.

 

Още по темата