Медия без
политическа реклама

В РС Македония печелят отявлени антибългаристи

Досегашната опозиция в Скопие постигна голяма изборна победа

09 Май 2024Обновена
Гордана Силяновска
ЕПА/БГНЕС
Гордана Силяновска

Кандидатката за президент от ВМРО Гордана Сияновска Давкова побеждава настоящия държавен глава Стево Пендаровски с 65,1% срещу 29,25% на втория тур от президентските избори в РС Македония. Пендаровски призна поражението.

Опозиционната досега ВМРО-ДПМНЕ печели над 43% от гласовете на днешните парламентарни избори в Северна Македония и ще разполага с 58 депутати в 120-членния македонски парламентпарламент на страната. 

Със своите 19 депутати коалицията „Европейски фронт”, водена от партията на  етническите албанци Демократичния съюз за интеграция (ДСИ), се явява втора политическа сила. С един мандат по-малко - 18, е коалицията начело със СДСМ. Другата коалиция от албанските партии „Заслужава си” ще има 13 депутати. Антиевропейската Левица, която в предишния парламент имаше двама, сега ще разполага с 6 депутати, колкото и движението ЗНАМ, което за пръв път се явява на избори и влиза в новия парламент на Северна Македония. 

След като гласува, Гордана Силяновска поиска друга интерпретация на Преговорната рамка с ЕС, като отправи упрек към България. "В преамбюла на Договора за приятелство и добросъседство пише, че България трябва да помага на РСМ по пътя към ЕС. Трябна да седнем и да разговаряме дали можем по друг начин да интерпретираме Преговорната рамка. Да дадем тон на добросъседство и приятелство", каза тя. Преговорната рамка изисква първо Скопие да признае в конституцията си съществуването на свои граждани от български произход. ВМРО изгради предизборната си кампания върху яростна антибългарска реторика, въпреки че условието да уважава основните човешки права бе поставено от всички държави в ЕС, а не само от България.

Стево Пендаровски, който участва в изборите в Северна Македония за втори президентски мандат, призна загубата си и честити на победителите в тях, пожелавайки им успешна работа в следващите пет за президента и четири за парламента години, предаде БТА.

"Накрая на този дълъг изборен ден благодаря на всички участници в изборния процес и всички институции, които бяха ангажирани той да мине спокойно. Резултатите са ясни и нямам намерение по-детайлно да ги анализирам. Честитя на победителите и им  пожелавам успешна работа в следващите години. Моята концепция за европейска (Северна) Македония не получи подкрепа. Моята съвест обаче е чиста. Не съм сигурен, че е чиста съвестта на тези, които тръгвайки от тестопартийни интереси, не позволиха на гражданите да вземат втората бюлетина и да гласуват на президентските избори", заяви в кратко изявление в предизборния си щаб Пендаровски. 

Според последните резултати на Държавната избирателна комисия Пендаровски губи с 308 000 гласа.

Изглежда, че предстои ново напрежение между Северна Македония, от една страна, и България и Гърция, от друга, след като ВМРО-ДПМНЕ спечели парламентарните и президентските избори в РСМ, анализира Франс прес.  Успехът на националистическата партия вероятно ще окаже негативно влияние върху мечтата на балканската страна да се присъедини към ЕС.

Мицкоски - вероятно бъдещият премиер, отказа да признае новото име на страната и историческото споразумение с Гърция от 2018 г., което добави „Северна“ към названието ѝ, за да разреши дългогодишен спор и позволи на страната да се присъедини към НАТО.

Той също така обеща да бъде твърд в спора с България относно общото историческо минало на двете държави. През юни 2022 г. София и Скопие приеха предложението на френското председателство на Европейския съвет, според което РСМ трябва да включи българите в преамбюла на конституцията си, за да започне преговори с ЕС. Мицкоски категорично заявява, че ВМРО-ДПМНЕ няма да подкрепи конституционните промени, които нарича „български диктат" и обещава предоговаряне на условията за започване на преговори.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

РС Македония

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?