Медия без
политическа реклама

Нанси Пелоси настоя Тръмп да бъде отстранен от поста

До 20 години затвор грози протестиращите от Капитолия

07 Яну. 2021Обновена
БГНЕС
Нанси Пелоси

Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси призова вицепрезидента на САЩ Майк Пенс да се позове на 25-ата поправка за отстраняване на Доналд Тръмп от длъжност. Поправката предвижда вицепрезидентът на страната да поеме функциите на държавен глава, ако настоящият лидер не може да се справи със задълженията си. Това може да стане само със съгласието на вицепрезидента на САЩ.

''Президентът подбуди въоръжен бунт срещу Америка“, заяви Пелоси на пресконференция във Вашингтон. ''Призовавайки към този подмолен акт, президентът извърши огромно посегателство над нацията и народа ни“, заяви тя.

Тя каза, че ако не бъде използвана 25-ата поправка ''Конгресът е готов да придвижи напред процедура по импийчмънт", както и че ''това е желанието както на Камарата, така и на американския народ". Тя добави още, че макар да остават само 13 дни до встъпването в длъжност на новоизбрания президент Джо Байдън, всеки ден може да бъде потенциален ''филм на ужасите''.

Джо Байдън встъпва в длъжност на 20 януари, но Пелоси не дава на Пенс срок, в който да отговори. ''Не мисля, че ще отнеме много време, за да се получим отговор от вицепрезидента“, каза тя.

BREAKING: Nancy Pelosi calls for the 25th Amendment to be invoked by Mike Pence to remove Donald Trump from office.

She says Congress is prepared to proceed with impeachment if it is not https://t.co/FSUmVKeupb pic.twitter.com/Tu8lKEiHmw

— Bloomberg (@business) January 7, 2021

Близо 100 законодатели от Демократическата партия в Конгреса подкрепят отстраняването на Доналд Тръмп от длъжност, като настояват това да стане през следващите дни, съобщи БГНЕС, позовавайки се на  Ен Би Си.

Междувременно стана ясно, че протестиращите, които нахлуха в Капитолия вчера могат да бъдат признати за виновни за подбудителство към бунт и да получат до 20 години затвор, съобщава изданието Detroit Free Pres, цитирано от БГНЕС. Предложението е направено от адвоката на източния окръг Мичиган Матю Шнайдер.

Разследването, което властите предприеха срещу поддръжниците на настоящия президент Доналд Тръмп, ще установи ролята и действията на всички участници. В зависимост от резултата ще бъдат наложени наказания - от малки парични глоби за нарушаване на полицейския час, наложен в столицата, до 10 години затвор за причиняване на щети на федерално имущество. В някои случаи присъдата може да е до 20 години затвор, ако стане ясно, че участник в протест е подстрекавал към бунт. 

"Това, което се случи в столицата, не е мирно. Протестиращи извършиха престъпления и такива действия не са защитени от нашата конституция", каза Шнайдер пред Detroit Free Pres.

Би Би Си съобщава, че в безредиците са участвали последователи на "Кю Анон" - конспиративно движение, според което Тръмп води война срещу тайно общество; поддръжници на президента от крайнодясното движение ''Гордите момчета'', както и инфлуенсъри с хиляди последователи в социалните мрежи. Един от тях е Тим Жоне, чийто акаунт в YouTube беше закрит през октомври заради видео, в което обижда персонала на магазин и отказва да носи маска.

Акаунтът на Доналд Тръмп във Фейсбук ще остане блокиран  за поне две седмици, съобщи Би Би Си.
Това означава, че президентът няма да може да публикува статуси нито в социалната мрежа, нито в Инстаграм, докато не предаде властта на Джо Байдън на 20 януари.
Първоначално Фейсбук блокира акаунта на президента за 24 часа, след като неговите поддръжници атакуваха Капитолия. Шефът на Фейсбук Марк Зукърбърг написа, че рисковете да се позволи на Тръмп да публикува "са прекалено големи".
По-рано във видеоклип, публикуван във Фейсбук, Туитър и Ютуб, Тръмп каза на протестиращите, че ги обича, а след това ги подкани да се приберат у дома. Той също така не пропусна да повтори неверните твърдения за изборна измама.
Зукърбърг каза, че от Фейсбук са били премахнати публикациите на президента, "защото преценихме, че ефектът от тях - и вероятно такъв е бил техният замисъл - е да провокират още насилие".

Любимата платформа на Тръмп Туитър също му наложи 12-часова забрана. Въпреки че вече изтече, президентът не е публикувал нищо ново за последните 20 часа.

-------

Световните лидери реагираха с шок и ужас на безпрецедентното нахлуване на привърженици на Тръмп в Капитолия.

"Позорни сцени в Конгреса на САЩ. Съединените щати са символ на демокрацията за целия свят и затова днес е ключово да се осигури мирен преход във властта", коментира британският премиер Борис Джонсън.

"Така се оспорват изборни резултати в бананова република. Възмутен съм от безразсъдното поведение на някои политически лидери след изборите и от липсата на уважение към нашите институции, нашите традиции и нашите правоохранителни органи", коментира бившият президент Джордж У. Буш.

 „Всички видяхме тревожните кадри от щурма на Конгреса на САЩ вчера вечерта и те ме ядосаха и натъжиха“, каза канцлерът на Германия Меркел. Но тя определи факта, че законодателите се върнаха на работа, като „знак на надежда“.

Меркел заяви, че самият президент Тръмп трябва да поеме част от отговорността за размириците: „Основното правило на демокрацията е, че след изборите има победители и победени. И едните, и другите тряба да се действат с благоприличие и отговорност, така че самата демокрация да остане победител. Съжалявам много, че президентът Тръмп не призна поражението си от ноември, а също и отново вчера. Той пося съмненията в резултатите от изборите и допринесе за създаването на атмосферата, която направи събитията от снощи възможни"  

"Враговете на демокрацията ще са доволни от тези невероятни кадри от Вашингтон. Провокациите водят до насилие - на стълбите на Райхстага, а сега и на Капитолия. Презрението към демократичните институции е опустошително", написа външният министър на Германия Хайко Маас.

"Шокиращи сцени от Вашингтон. Резултатите от демократичните избори трябва да бъдат признати", призова генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

"Това, което се случи във Вашингтон не е Америка. Вярваме в силата на нашите две демокрации, в силата на американската демокрация", заяви в среднощно обръщение на френски и английски президентът на Франция Емануел Макрон.

"Президентът Тръмп и много членове на Конгреса носят голяма отговорност за това, което се случи. Демократичната процедура на избор на президент трябва да бъде уважена", коментира шведският премиер Стефан Льовен.

"Американският конгрес е храм на демокрацията. Днешните сцени във Вашингтон са шокиращи. Вярваме, че САЩ ще гарантират мирно предаване на властта на Джо Байдън", туитна президентът на Европейския съвет Шарл Мишел.

"Не може да се позволява на тълпата да потъпче демокрацията - правото на хората да упражнят избор и този избор да бъде признат по мирен начин. Мислите ни са с всеки, покрусен от събитията на деня. Нямам съмнение, че демокрацията ще надделее", каза премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн.

"С тревога наблюдаваме ситуацията. Смятам, че американските демократични институции са силни и се надявам, че всичко скоро ще се нормализира", коментира премиерът на Канада Джъстин Трюдо.

"С този жалък епизод, САЩ пострадаха от същото, което налагат на другите страни с агресивната си политика. Надяваме се, че тези брутални събития скоро ще бъдат овладени и американският народ най-сетне ще може да намери път към стабилност и социална справедливост", обяви външното министерство на Венецуела в изявление. Президентът Николас Мадуро пък ретуитна думите на главния прокурор на държавата Тарек Уилям Сааб, който определи безредиците като "опит за преврат срещу легитимно избрания президент Байдън".

Дори премиерът на Фиджи Франк Байнимарама, който през 2006 г. взе властта в островната държава с преврат, определи американските протести като "атака срещу демокрациите по света" и изрази надежда, че "САЩ скоро ще затворят тази грозна глава от своята история веднъж и завинаги".

Българската външна министърка Екатерина Захариева пусна в Туитър кратък и доста дистанциран коментар на фона на колегите си от ЕС. Тя написа "Осъждаме атаката срещу сградите на Конгреса на САЩ. Насилието никога не е решение". 

 

НА ДРУГИЯ ПОЛЮС

Верният другар на Тръмп - бразилският президент Жаир Болсонаро, естествено повтори като ехо твърденията за фалшификации на вота. "Има много свидетелства за измами, много", коментира той пред местни журналисти. "Следя всичко случващо се. Знаете, че съм свързан с Тръмп, нали? Тъй че вече знаете какъв е моят отговор", заяви Болсонаро на въпрос как ще коментира хаотичните сцени от Вашингтон.

"Кадрите от Вашингтон приличат на Майдана", коментира първият заместник-посланик на Русия в ООН Дмитрий Полянски. "Някои мои приятели питат дали някой ще раздава бисквитки на протестиращите като Виктория Нюланд", саркастично туитна той, визирайки посещение в Украйна от 2013 г. на тогавашния помощник-държавен секретар на САЩ.

Официозните медии в Китай пък направиха сравнение между протестите в Хонконг и сцените от Вашингтон. "Г-жа Пелоси веднъж определи бунтовете в Хонконг като "прекрасна гледка" - предстои да чуем дали така й изглеждат и кадрите от Капитолия", написа "Глоубъл Таймс".

 

Световните медии за Тръмп: Обсадената демокрация

 

Хаосът, обхванал Капитолия през изминалата нощ, присъства на първите страници на вестниците в цял свят. Могат да се прочетат заглавия като „Тръмп подпалва Вашингтон“, „Демокрация под обсада“ и „Превратът на лудостта“. В по-голямата си част международната преса хвърля вината за случилото се върху президента, чийто мандат изтича, обвинявайки го, че е насърчил насилието.

Заглавието в британския „Таймс“ гласи „Поддръжниците на Тръмп нахлуват в сърцето на американската демокрация“ и в материала се описва как „демократите и републиканците извадиха противогази и се подслониха под бюрата, а служителите се скриха в офисите“. "Демокрация под обсада", пише „Дейли Телеграф“, съобщавайки за "безпрецедентни сцени на насилие и хаос" във Вашингтон, когато "орди от привърженици на Тръмп" нахлуха в Капитолия.

За „Гардиън“ случилото е е „най-драматичното предизвикателство пред демократичната система на САЩ след Гражданската война“. Подборката е на БГНЕС и АФП.

 

"Ден на срама"

 

„Хаос“ и „срам“ са думи, които се появяваха отново и отново в основните европейски вестници.

Редакционната статия на „Ди Велт“ е озаглавена "Срамен ден за американската демокрация". "САЩ преживяха първия си опит за преврат", пише в материала, в който се твърди, че "президентът, неговите лъжи и безгръбначната Републиканска партия са политически отговорни" за случилото се.

В „Зюддойче Цайтунг“ под заглавие „Превратът на лудостта“ също говори за „срама на Вашингтон“, а испанският „Ел Паис“ пише, че Тръмп е „насърчил хаоса“.

Италианският ежедневник „Ла Република“ стига още по-далеч, като направи паралел с възкачването на италианския диктатор Бенито Мусолини на власт през 20-те години на миналия век. „Америка, цяла Америка гледаше с ужас на живо по телевизията как еквивалентът на „Похода към Рим “се разиграва във Вашингтон - нападението на Капитолия, атаката срещу светостта на демокрацията“ - така започва статията на Марио Платеро.

„Кориере дела Сера“ се задълбочи в профила на подкрепящите Тръмп „Горди момчета“ - "десни екстремисти, но също и жени и млади хора. Призовани директно от Тръмп. След това се опита да намали натиска по телевизията:"Ние сме партията на закона и реда." Но твърде късно", пише в материала.

„Тръмп: стратегия на хаоса“ е заглавието на първата страница на френския всекидневник „Либерасион“, който на вътрешните си страници публикува материал под заглавие „Тръмп подпалва Вашингтон“. "Нападението на Доналд Тръмп срещу американската демокрация стана и пряко, и символично в сряда, когато негови поддръжници, разгорещени от речта му, успяха да пробият в Капитолия", се казва в статията.

 

"Нарцисизъм"

Във „Фигаро“ колумнистът Филип Жьоли обяснява, че „Доналд Тръмп е можел да излезе победител като силен„ президент на народа“ с оспорван, но не и незначителен резултат. Вместо това е надделял нарцисизмът му: той манипулира институциите, потъпка демокрацията, раздели лагера си и захвърли президентството в канавката“.

„Съединените щати паднаха до нивото на латиноамериканските държави“, е самоунищожителния обзор на бразилския „О Глобо“.

„Целта беше Капитолия, а не кулите близнаци, но това също беше тероризъм“, пише Елиане Кантанеде в „O Естадо де Саул Пауло“. „Вътрешен тероризъм, вътрешен - срещу Капитолия, пламъците са разпалени от самия президент Доналд Тръмп“.

Египетският всекидневник „Ал Ахрам“ пише, че кадрите показват "жертвата на американската демокрация, смъртта на нейната свобода и падението на ценностите, които тя непрекъснато се опитва да изнася по целия свят и да използва като причина да се намесва в делата на други държави".

Още по темата