Медия без
политическа реклама

ФБР издирва 6 души от отряда на ГРУ, отровил Гебрев и Скрипал

Бюрото търси хората от отдел 29155 за хакерски атаки срещу Украйна и 10 западни държави

05 Септ. 2024Обновена
Така изглежда обявата на ФБР
ФБР
Така изглежда обявата на ФБР

Петима офицери от руското военно разузнаване и един цивилен - Амин Стигал, се издирват от ФБР за предполагаемото им участие в престъпни кибер дейности в полза на Русия между декември 2020 г. и август 2024 г. Обявена и награда от 10 млн. долара. Това става ясно от пост на Бюрото във Фейсбук.

От съобщението става ясно, че всички те са от прословутия отряд 29 155 на руското военно разузнаване ГРУ.

Именно хора от този отряд са замесени в опитите за отравяне с новичок на Емилиян Гебрев и Сергей Скрипал.

Елитното поделение 29155 на военното разузнаване на Русия за диверсия, саботажи и убийства действа от поне 10 години за дестабилизиране на държави в Европа.

Сега издирваните от ФБР са Владислав Боровков, Денис Денисенко, Юрий Денисов, Дмитрий Голошубов, Николай Корчагин и Амин Стигал. Те са издирвани за предполагаемото им участие в престъпни кибер атаки.

За цивилния Стигал се твърди, че е заговорничил от името на Главно разузнавателно управление на Генералния щаб на Руската федерация (ГРУ) Отдел 29155 и е набелязал и компрометирал компютърни системи, включително украински правителствени системи, свързани с критична инфраструктура, използвайки злонамерен софтуер "WhisperGate".

Безпрецедентен теч на стотици документи от руска фирма за киберсигурност разкри мащабите на водената от Кремъл война във виртуалното пространство чрез хакерски атаки, пропаганда и др. способи.

Издирваните лица също така са отговорни за насочването и компрометирането на критична инфраструктура в десетки западни съюзнически страни. Те са обвинени "за предполагаемата им роля в конспирация за компютърно хакване, предназначена за внедряване на разрушителен зловреден софтуер и предприемане на други разрушителни действия, в стратегическа полза на Русия, чрез неоторизиран достъп до компютрите на жертвите".

Федерални заповеди за арест бяха издадени за всеки от издирваните в Окръжния съд на Съединените щати, окръг Мериленд, Балтимор на 7 август 2024 г., след като бяха обвинени в заговор.

 

Държавният департамент на САЩ дава 10 милиона долара награда за информация за 6 човека от руското военно разузнаване, известно още като ГРУ.

През април 2022  Държавният департамент на САЩ обяви, че дава 10 милиона долара награда за информация за други шестима от руското военно разузнаване. Тогава стана ясно, че дипломатическата служба за сигурност ги издирва за ролята им в престъпен заговор, включващ злонамерени кибер дейности, засягащи критична инфраструктура на САЩ.

Офицерите от ГРУ Юрий Андриенко, Сергей Детистов, Павел Фролов, Анатолий Ковалев, Артем Очимченко, Артем Пьотър Плискин са били членове на група, която е разгърнала разрушителен зловреден софтуер и е предприела други незаконни действия в стратегическата полза на Русия чрез неоторизиран достъп до компютри, се казвашe тогава  в официалното съобщение.

И за шестимата бе обявено, че работят в Отдел 74455 на ГРУ, известен също от изследователите по киберсигурност като Sandworm Team, Telebot, Voodoo Bear и Iron Viking, съобщи Нова тв.

Заподозрените са били членове на престъпната група, отговорна за заразяването на компютри със зловреден софтуер на 27 юни 2017 година в Съединените щати и по света, използвайки софтуер, известен като NotPetya. Тези кибер прониквания повредиха компютрите на болници и други медицински заведения в здравната система на Западна Пенсилвания, голям фармацевтичен производител в САЩ, и други юридически лица от частния сектор на САЩ. Загубите от тези кибер-дейности за американските организации се изчисляват на почти 1 милиард долара.

На 15 октомври 2020 г. федерално жури обвини шестимата руски офицери в заговор за извършване на компютърна измама и злоупотреба, повреда на защитени компютри и кражби на самоличност.


"Сега" припомня:

Още през 2018 г. британските специални служби обявиха, че ГРУ, която бе обвинена в опит за убийство на бившия шпионин Сергей Скрипал, е извършила атаки в Обединеното кралство и в чужбина срещу политическите институции, финансовите системи, транспортните мрежи и медиите, заяви тогава официално британското правителство. Тя се е намесила и в президентските избори в САЩ, които доведоха на власт Доналд Тръмп, според тогавашен доклад на Националния център за киберсигурност (NCSC).

Руската шпионска агенция ГРУ е отговорна за международната кибервойна, съобщи правителството на Великобритания, пише британският вестник The Independent, цитиран от Агенция Фокус.


ГРУ, според NCSC, се свързва с редица хакерски групи: Fancy Bear; Sofacy; Pawnstorm; Sednit; CyberCaliphate; Cyber Berkut; Voodoo bear; BlackEnergy Actors; Strontium; Tsar Team и Sandworm. В пише, че една от най-големите кибератаки, засягаща Великобритания, се е състояла през октомври 2017 г., когато е получен достъп до личните данни на близо 700 000 британски граждани след атака на американска компания за кредитен мониторинг. Има атаки в Украйна - метрото в Киев и летището в Одеса, заедно със синхронизираното използване на злонамерен софтуер в България, Турция, Япония и самата Русия.

Тогавашният външен министър на Великобритания Джеръми Хънт заяви: "Действията на ГРУ са безразсъдни и безразборни: те се опитват да подкопаят и да се намесват в изборите в други страни; те са готови да вредят дори на руските компании и руските граждани. Този модел на поведение демонстрира желанието им да действат без оглед на международното право или установените норми и да направят това с чувство на безнаказаност и без последствия. Нашето послание е ясно: заедно с нашите съюзници ще изложим и ще отговорим на опитите на ГРУ да подкопае международната стабилност".

Пак по същото време холандското правителство обвини ГРУ в намеса чрез кибероперация в дейността на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). Холандските служби за сигурност екстрадиха четирима служители на ГРУ с дипломатически паспорти. При проверка на вещите им холандците са открили, че с един от лаптопите на агентите е осъществявана връзка с Бразилия, Швейцария и Малайзия, опитвайки се да се намеси в разследването за свалянето на полет MH17 на Malaysia Airlines в Източна Украйна през 2014 г. Ръководителят на холандската Служба за охрана и на специалните разузнавателни сили Онно Ейчелсхайм назова четиримата предполагаеми агенти - Алексей Моренец и Евгений Серебряков, които са имали сходни паспортни номера, и Олег Сотников и Алексей Минин.

По-рано и Австралия, и Нова Зеландия обвиниха ГРУ за провеждането на световна кампания за "злонамерени" кибератаки.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ГРУ

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?