Медия без
политическа реклама

Брюксел препоръча поетапно съживяване на туризма

Еврокомисията предлага фирмите да издават ваучери вместо да връщат пари

13 Май 2020Обновена
Снимка: Европейска комисия
Заместник-председателата на ЕК Маргрете Вестагер и комисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон представиха на видеопресконференция пакета от препоръки за възстановяване на туризма в ЕС

Европейската комисия огласи днес пакет от насоки и препоръки към държавите-членки за постепенно премахване на ограниченията за пътуване и за възстановяване на туристическия бизнес при спазване на необходимите здравни предпазни мерки.

Ще се отварят границите за свободно пътуване между държави със сходна безопасност в епидемиологичен аспекти и ще се насърчават туристическите и транспортните фирми да издават ваучери, вместо да връщат пари, ако почивките бъдат осуетени. Те ще бъдат задължени да гарантират безопасност за здравето на своите клиенти, както и за персонала си..

Най-напред постепенно ще се премахне контролът по вътрешните граници, когато националните власти в съседните държави преценят, че това е възможно. В момента така постъпват трите балтийски държави, които изразяват съгласие към тях да се присъединят също Полша и Финландия. Австрия и Германия също преговарят за премахване на пречките за пътуване, а подобно предложение отправи и Франция към Великобритания.

Ако епидемиологичната ситуация се промени, държавите ще могат да възстановят предпазните мерки.

Принципът на недискриминация е от особено значение, препоръчва ЕК: когато държава-членка разреши пътуване на своята територия или до определени региони, трябва да направи това по недискриминационен начин - да позволява пътуване от всички области, региони или държави в ЕС със сходни епидемиологични условия. В същия смисъл всички ограничения трябва да бъдат премахнати без дискриминация за всички граждани на ЕС и за всички жители на тази държава-членка, независимо от тяхното гражданство, и трябва да се прилагат за всички части на Съюза в подобна епидемиологична ситуация.

Безопасното възстановяване на транспортните услуги в целия ЕС трябва да стане също постепенно, като се ограничи контактът между пътници и транспортни работници и между самите пътници чрез намаляване където е възможно на плътността на пътниците. Препоръчва се  използването на лични предпазни средства - като маски за лице.

Безопасното възобновяване на туристическите услуги изисква да се въведат здравни протоколи за хотели и други форми на настаняване, за да се защити здравето както на гостите и на служителите. Тези критерии включват епидемиологични данни; достатъчен капацитет на здравната система за местните хора и туристите; стабилно наблюдение и наблюдение и тестване на капацитета и проследяване на контакти. Тези указания ще позволят на хората безопасно да отсядат в хотели, къмпинги, нощувки и закуски или други заведения за почивка, да ядат и пият в ресторанти, барове и кафенета и да ходят на плажове и други места за отдих на открито.

Трансграничната оперативна съвместимост на мобилните приложения за проследяване е необходима, за да могат гражданите да  бъдат предупреждавани за потенциална инфекция с коронавирус когато пътуват в ЕС. Приложенията за проследяване трябва да бъдат доброволни, прозрачни, временни, киберзащитени, като използват анонимни данни. Освен това се препоръчва  да разчитат на Bluetooth технологията и да бъдат взаимодействащи при различни операционни системи. Оперативната съвместимост е от решаващо значение: гражданите на ЕС трябва да могат да получават сигнали за възможна инфекция по сигурен и защитен начин, независимо къде се намират в ЕС и каквото и приложение да използват. Засега обаче не е приета единна система за съвместимост и това е задача на специалистите в държавите членки.

Според правилата на ЕС, пътниците имат право да избират между ваучери или парично възстановяване на анулирани транспортни билети (самолет, влак, автобус и ферибот) или пакетно пътуване. Като потвърждава това право, Еврокомисията препоръчва ваучерите да станат жизнеспособна и по-привлекателна алтернатива на възстановяването на суми за отменени пътувания в контекста на настоящата пандемия, за да се облекчи финансовото натоварване на туристическите оператори. Доброволните ваучери трябва да бъдат защитени срещу неплатежоспособност на емитента, с минимален срок на валидност от 12 месеца и да бъдат възстановени след най-много една година, ако не бъдат обратно изкупени. Те също така трябва да предоставят на пътниците достатъчна гъвкавост, трябва да позволят на пътниците да пътуват по един и същ маршрут при същите условия на обслужване или пътниците да резервират пакетен договор за пътуване със същия тип услуги или с подобно качество. Те също трябва да могат да се прехвърлят на друг пътник.

Еврокомисията ще позволи на държавите-членки да въведат гаранционни схеми за ваучери и схеми за допълнителна ликвидност за подпомагане на компаниите в сектора на транспорта и пътуванията и да гарантират, че исканията за възстановяване, причинени от пандемията на коронавирус, ще бъдат удовлетворени. Схемите за ваучери могат да бъдат одобрени от ЕК много бързо след уведомление от съответната държава-членка, обещава Брюксел.

Освен това ЕК ще работи с държавите-членки за насърчаване на система за патронажни ваучери, при която клиентите могат да подкрепят любимите си хотели или ресторанти. Комисията също така ще насърчава общоевропейските комуникационни кампании, представящи Европа като туристическа дестинация номер едно.

Комисарката по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакидис заяви: „Знаем колко европейски граждани очакват с нетърпение лятото да пътуват. Огромните им жертви през последните месеци ще направят възможно предпазливо и постепенно възобновяване на туризма. Но докато вирусът циркулира сред нас, трябва да поддържаме бдителност, физическо дистанциране и строги предпазни мерки за здравето в цялата система на туризма и транспорта, за да предотвратим по-нататъшните епидемии. Няма да позволим нашите усилия да бъдат загубени. "

Транспортът и туризмът генерират 10% от БВП на ЕС. 267 милиона европейци (62% от населението) извършват поне едно частно пътуване през свободното си време годишно, а 78% от европейците прекарват ваканциите си в ЕС.

Още по темата