Медия без
политическа реклама

Университети държат професори в пенсионна възраст

МОН открива странни практики - обучение в три семестъра и студенти, които обучават студенти

МОН
Обучение в три семестъра - и такова "чудо" може да видим в родните университети

Университети продължават да държат на ръководни постове професори, навършили 65 г., въпреки законовото изискване те да бъдат освобождавани. За това алармират преподаватели пред "Сега". Подобна практика съществува в доста български университети, а последно такава нередност е открита в Университета по хранителни технологии в Пловдив, става ясно от информация на сайта на МОН за извършените проверки през 2021 г.

Ограничението за 65 г. за преподавателите на ръководни позиции в университетите бе въведено през февруари 2020 г. с промени в закона за висшето образование. Тогава бе записано, че на ръководна длъжност в държавните университети да не могат да бъдат "избирани лица, чиято възраст към датата на избора не позволява да изпълнят поне половината от законоустановения мандат до навършване на 65-годишна възраст". Според новите текстове мандатът на лицата, избирани на ръководните длъжности - като ректори, декани, директори на департаменти, филиали и колежи, ръководители на катедри и техните заместници се прекратява предсрочно при навършване на 65-годишна възраст (без това да важи за заварените случаи). Органът, който ги е избрал, следва да проведе частичен избор в срок до 2 месеца.

Разпоредбата очевидно не се спазва. Пример за това дава проверката на МОН в Университета по хранителни технологии-Пловдив, направена в периода 1 февруари - 4 март 2022 г. Експертите на министерството установяват, че е допуснато нарушение на закона за висше образование, тъй като през април м.г. са продължени трудовите договори на хабилитирани лица, навършили 65-годишна възраст, като безсрочни, като е продължило и тяхното членство в колективните органи за управление на висшето училище и на факултетите. "Не съответстват на нормативната уредба и сключените допълнителни споразумения с хабилитирани лица, навършили 65-годишна възраст, за които са взети решения на академичен съвет след влизане в сила на промените в закона за висшето образование, за удължаване на трудовите им договори като безсрочни и оставането на тези лица в колективните органи за управление на висшето училище и на факултетите", посочват от МОН. Оттам са отправили препоръки, за изпълнението на които МОН следва да бъде уведомено в срок до 31 декември 2022 г.

Преподаватели коментират, че разпоредбата не се спазва и на други места - например в Югозападния университет. "Старата генерация не пуска", коментират от гилдията. По закон МОН може да прави проверки в университетите и при нередности да отправя препоръки към ректорите за отстраняването им. Не е ясно обаче какво се случва в случай, че те не спазят препоръките. 

Припомняме, че през 2021 г. по програма за оптимизиране на структурата на държавните висши училища МОН отпусна 4 млн. лв. на 33 вуза, с които да се платят обезщетения на 1000 пенсионирани преподаватели. 

 

Ново 20: Студенти обучават студенти

През 2021 г. МОН е проверило по сигнал и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Инспекцията там в периода 12 -14 януари т.г. установява други странни практики - като обучение в три семестъра. "Липсва аргументирано основание защо във Факултета по математика и информатика се е наложило учебният процес да се организира по триместри, при условие че в закона за висшето образование принципно е заложено обучението да се осъществява в два семестъра - зимен и летен", посочват експертите в МОН, които наблягат, че именно на този принцип се определя и контролира приемът и финансирането на висшите училища, средствата за социално-битови разходи и т.н. Те откриват и друго нарушение - студенти да обучават студенти. "В чл. 48 от ЗВО са дефинирани длъжностите на научно-преподавателския състав на висшите училища. Участието на студенти без необходимото образование и квалификация в учебния процес не гарантира високо качество и е в ущърб на обучението по професионалното направление. Това е абсолютно недопустима практика, която незабавно трябва да бъде преустановена", казват от МОН и препоръчват на ВУЗ да намери други форми, с които да насърчава водещите студенти и да ги привлече за научноизследователска и преподавателска дейност след завършване на обучението им. Трите семестъра следва да станат два до началото на академичната 2022/23 г., а краят на воденето на упражнения от студенти пред студенти - от зимния семестър на учебната 2022 – 2023 година.

 

държавни университета ще получат 4 млн. лв. с които да платят обезщетения на 1000 пенсионирани преподаватели. Това предвижда нова програма на просветното министерство за оптимизиране на структурата на държавните висши училища, включително и на академичния състав.

Още по темата