Медия без
политическа реклама

Учители от детски градини алармират, че им свършват отпуските

Очаква се тази седмица МОН да излезе с позиция по казуса

Илияна Кирилова

Голямо недоволство се трупа в редица детски градини у нас заради отпуските на персонала, които привършват, алармират учители пред "Сега". Много от учителите в забавачките са на прага на неплатен отпуск, след като почти са изчерпали платения, предупреди пред БНР и Анелия Бодурова от 169 детска градина „Коледарче“ в София.

"Огромна част от детските учители започнахме да излизаме в платен годишен отпуск още от декември. Първо беше грип А, после беше грип Б. Затваряха се групи, излизахме в платен отпуск и изведнъж на 13 март окончателно ни затвориха. И всъщност и министерството, и синдикатите просто забравиха за нас. Оставиха ни да използваме целия си платен отпуск, който вече е на привършване“, разказа младата учителка.

По думите й ако не отворят детските градини, единственият вариант пред персонала им е да използва и неплатения си отпуск. Бодурова заяви, че лично тя предпочита да се преориентира пред това да излезе в неплатен отпуск и да получи помощ от 375 лева, за да си гледа децата. Според нея пред подобна дилема са много млади учители със семейства и кредити за изплащане. „Аз нямам друг вариант, защото имам да изхранвам две деца. Ще ми се наложи да работя нещо друго. Не мога да си позволя варианта да бъда нито в неплатен, нито да не работя“, сподели Анелия Бодурова.

До момента действително няма централно решение на този проблем. Според указания на МОН детските градини могат да организират дистанционно обучение, но само ако родителите желаят и при максимум 30 минути седене пред екрана на децата. За учителите от първа и втора група има препоръка те да работят 1 ден седмично, а останалите 4 да си пускат платен отпуск. За тези от трета и четвърта група пък възможността е 2 дни дистанционна работа и 3 дни отпуск, като идеята бе така все пак да се спестят малко дни от отпуската. На много места в страната обаче все повече се чуват гласове, че дори и при тази схема, отпуските на учителите в градините са на изчерпване. Трупа се и напрежение между учителите на различните групи - на едните отпуските им се стопяват по-бързо. На този фон лятната ваканция на градините също е под въпрос. Обикновено ясли и градини затварят за 1 месец през август. Синдикатите признават за проблема, като очакванията на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", базирани на разговори с министерството, са тази седмица МОН да излезе с позиция по казуса след разговори с директори.

На някои места директорите са организирали работа за персонала си - в някои градини в Добрич например учители и възпитатели ходят на работа, за да почистват, ремонтират и др. "Имаме страшно много работа и засега няма да ползваме от неплатения си отпуск. До момента сме изчерпали само половината от платения си отпуска за годината", сподели възпитателка пред "Сега".

"Има организирани дейности както за педагогическия, така и за непедагогическия персонал, за да не излиза в неплатен отпуск", коментира пред БНР и Петя Йосифова, директор на детска градина „Братя Грим“ в столицата. Тя също припомни становището на МОН, според което извършвани онлайн дейности с децата се зачитат за отработени. "Освен това в детските градини ще се ситуират дейности, които да бъдат изпълнявани на място. Това ще става по изработени графици и при спазване на противоепидемичните мерки, така че да не допуснем нито един служител да бъде в неплатен отпуск", поясни директорът на детското заведение.

„Тревогите на обществото са големи, защото хората, които не могат да водят децата си на детска градина, не могат да ходят и на работа. Очакваме да чуем становището на Националния оперативен щаб“, подчерта Петя Йосифова. Тя е категорична, че малките деца не могат да спазват разписаните противоепидемични мерки - нито да ползват предпазни средства като маски и ръкавици, нито пък да спазват разстояние помежду си. "Ако не всички родители върнат обратно децата си в градините, ще е по-лесно да се работи с намален брой деца", смята Йосифова.

Още по темата