За абонатите на "Софийска вода" има лоши новини. Дружеството, което водоснабдява над 1 млн. битови клиенти, напира за шоково поскъпване - с над 22%, се разбра след днешното заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране. Ако това се случи, за път път в историята на най-големия български град цената на ВиК услугите ще надхвърли 3 лева и още идния месец ще стане 3.60 лв. за кубик (сега е 2.94 лв.).
Дали държавната КЕВР ще одобри такова рязко увеличение, или ще го озапти до по-поносими проценти, ще се изясни донякъде на 10 юли. Тогава регулаторът ще се произнесе каква да е нормата на възвращаемост на капитала на ВиК дружеството. От този показател ще зависят и инвестиционната програма и бизнесплана, които "Софийска вода" ще представи на регулатора за утвърждаване. Всеки, които има коментари и предложения по въпроса, може да ги представи в 14 дни срок от днес да, посочи председателят на КЕВР Иван Иванов.
А как концесионерът аргументира своите претенции? Ето какво каза директорът му Васил Тренев :
"С днешното заседание се следва процедурата по одобрение на бизнес плана на "Софийска вода", който беше предаден на КЕВР през есента на миналата година. Ние предложихме за тази година увеличение на цената с 22,34%, което се базира основно на увеличение на цени на материали, стоки и услуги, които "Софийска вода" използва, включително и възнагражденията, вследствие на натрупаната инфлация."
Тренев каза още, че големият скок се дължи на "акумулиране" - тъй като дружеството нямаше одобрен от КЕВР бизнес план за 2023 и 2023 г. и съответно не можеше да вдига цената, сега иска актуализацията на тарифата му да стане със задна дата, или по-точно да навакса това "пропуснатите ползи" през двете предни години.
Всъщност фирмата има стар спор с държавния регулатор за инвестициите и печалбите, които има право да си начислява. Спорът стигна до съд и това беше причината "Софийска вода" да не внесе бизнес плана си две години. Делото приключи в полза на концесионера и ето че сега той твърди, че според неговите изчисления за необходимите инвестиции и за здравословна рентабилност цената трябва да се качи с 22.34 на сто.
Дружеството е направило разчетите си за годините до 2026-а с висока норма на печалба - 13 процента. КЕВР обаче е заложила доста по-нисък "таван" за големите ВиК оператори - 8.12 на сто.
В прогнозните сметки, които концесионерът внесе в Столичния общински съвет, през 2026 г. цената вероятно ще надмине и границата от 4 лева (посочените в таблицата стойности за настоящата и идните две години ще се индексират с инфлацията).
Сметките на концесионера
Бизнес намеренията на концесионера бяха подкрепени от доминирания от ГЕРБ предишен състав на СОС. А тогавашният председател на столичния парламент Георги Георгиев (ГЕРБ) е сложил подписа си под положителния доклад, в който буквало повтаря тезата на "Софийска вода", че столичани нямат причина да се тревожат за високи сметки, защото и след увеличенията цената щяла да остане далеч под границата за социална поносимост.
Въпрос на пари
"Инвестиционната програма на "Софийска вода" за периода 2017-2021 г. е изпълнена, но доста често в обществото се разпространяват определени очаквания, които са нереалистични", коментира директорът Васил Тренев, цитиран от БТА.
"За обновявяне на ВиК мрежата на столицата, която е около 5500 километра, са необходими инвестиции в порядъка на милиарди левове. В периода са подменени около 40 километра - по-малко от 1 процент от канализационната мрежа на града. Средствата идват от три източника - европейски фондове, пари от общинския бюджет и инвестиционна програма на оператора, която обаче минава през цената на водата", обясни мениджърът на "Софийска вода".
,