Медия без
политическа реклама

Служебният кабинет се чуди трети месец що е "надценка"

Таваните са антипазарна мярка, но бизнесът няма да пострада, твърди министърът на икономиката

10 Апр. 2023
Илияна Димитрова
Раздвоение - министър Никола Стоянов, който се хвали, че идва от бизнеса, твърди, че създаването на нова бюрокрация не вреди на бизнеса.

Упражненията на служебния кабинет върху цените на храните стават все по-смехотворни. Колкото повече министрите се обясняват по темата, толкова по-абсурдно звучат. 

Таванът на надценката за някои стоки е антипазарна мярка, призна тази сутрин пред Нова тв икономическият министър Никола Стоянов. Но стана ясно, че въпреки това правителството упорства. От думите на Стоянов се разбра също, че кабинетът, който неспирно говори за ограничаване на надценката, още няма понятие за това що е надценка. Стоянов само смутолеви, че определението ще влезе в готвените законови промени след обществено обсъждане. 

"Ние разбираме, че това е антипазарна мярка, затова и предлагаме само 17 вида стоки от първа необходимост да са с надценка до 10%", поясни временният министър. Както вече се знае, планът на кабинета е таванът да "захлупи" цените на символичен брой стоки - магазините ще бъдат задължени да го прилагат за 17 групи основни храни, и то само за една марка от всяка група. Тоест независимо дали в бакалията се предлагат три вида кашкавал, а в хипермаркета - 20,  надценка от максимум 10% ще е само за един от тях. 

 

Таванът на надценката няма да засегне сериозно бизнеса, твърди Никола Стоянов. Вероятно има предвид, че поради твърде ограничения обхват на мярката печалбите на търговците няма да пострадат. Но със сигурност фирмите ще бъдат натоварени с допълнителна бюрокрация и усложняване на счетоводството.  Като човек, който парадира с това, че "идва от бизнеса", министър Стоянов би трябвало да си дава сметка, че всъщност става дума за нова административна тежест. 

Най-нелепото е, че въпросният министър сам прогнозира вече няколко пъти,че се задава сериозно свиване на инфлацията. С други думи, пазарните механизми вече работят срещу прекомерно високите цени на храните и няма никаква нужда от експериментите на служебния кабинет и от имитации на държавна намеса.  

Шумно рекламираните законови промени, с които служебният кабинет "бори" скъпотията, всъщност още са доста сурови. Както поясни Стоянов, в момента се извършвало междуведомствено съгласуване плюс оценка за въздействие на законпроекта. 

 

 

Още по темата