Медия без
политическа реклама

Силно източване уморило част от рибата в яз. „Ивайловград“

Местни хора протестираха днес срещу рисковете от екокатастрофа

26 Апр. 2022
Архив на БНР

Рибари излязоха на протест днес заради измиращата риба в язовир „Ивайловград“. Любители и представители на новоучреденото Сдружение „Защита на язовир „Ивайловград“ се събраха край село Малки Воден, за да изразят недоволството си, съобщава Haskovo.NET.

Според зам.-председателят на сдружението Кирил Митов рибата измира заради прекомерното изпускане на водата от язовира. По думите му, проблемът с нивото на водоема е започнал през 2019 г. От тогава имало драстично изпускане на водата, като през летните месеци падала до около 40%, а сега била на около 70%. Според него изпускането е според наредба, но смята, че то е прекалено.

„Рязкото или постепенно изпускане на водите на язовир „Ивайловград“ до критично ниски нива особено през размножителния период на рибите води до пагубно въздействие на популацията“, заяви Кирил Митов. Той оприличи ситуацията като екологична катастрофа. Поясни, че

 

вече няколко дни той и негови колеги прехвърляли риби, останали на сухо.

 

Той смята, че изпускането на язовира и измирането на рибата се отразява на туризма в региона, където през последните години бяха построени доста къщи за гости. Митов и колегите му настояват МОСВ да вземе мерки за недопускане драстично понижение на нивото на яз. „Ивайловград“ и да се заложи минимално допустим обем, под който да не може да се използва водата, както е при повечето значими язовири.

От екоминистерството отговориха на въпроси на „Сега“ по случая с измрялата риба с информация за започнала проверка на водоема от страна на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ - Пловдив. В случай на нарушение в условията за използване на водите от него, щели да бъдат предприети съответни административно-наказателни мерки.

От МОСВ информират още, че яз. „Ивайловград“ е с наличен обем 111,225 млн. куб. м, което представлява 71% от общия. За сравнение на същата дата през април 2021 г. във водоема е имало 99,212 млн. куб. м (63,3%). Постъпилият до 26 април приток е 77,659 млн. куб. м, при съответен разход за периода - 73,770 млн. куб. м.

В месечния график за април 2022 г. е поставено условие „режимът на работа на ВЕЦ „Ивайловград“ да е съобразен с постъпващия в язовира приток“. До 20 април средноденонощният приток съответства на средноденонощния разход в съответствие с това условие. По-

 

големи амплитуди на водното ниво се отчетени на 21 и 22 април 2022 г., когато разходът е надвишавал притока.

 

Яз. „Ивайловград“ е комплексен и значим язовир, който е третото стъпало на каскада „Арда“, включваща още язовирите „Кърджали“ и „Студен кладенец“. Каскадата регулира големия и силно променящ се сезонен отток на р. Арда, припомнят от МОСВ. На язовира има електроцентрала на НЕК. По информация от сайта на държавното дружество, тя е с 3 турбини с обща инсталирана мощност от 129 Мвт и те произвеждат на година средно по 217 Гвтч. Максималното водно количество, което може да бъде изпускано е 279 кубика на секунда. От НЕК обещаха в сряда да отговорят дали е имало прекомерна употреба на вода за електроенергия, довела до поредното измиране на риба.

От МОСВ, поясняват още, че в язовира се отглеждат риби чрез садкови стопанства, които не са застрашени при регистрирания обем в язовира. В допълнение в язовира има учредени две аварийни зони за преместване на садките в случай на извънредни обстоятелства. Водоемът

 

не е определен като обект за зарибяване,

 

съгласно заповедта на министъра на земеделието, която се издава на основание чл. 22а, ал. 6 от Закона за рибарство и аквакултури.

От МОСВ припомнят, че България има задължение за осигуряване на вода за напояване в съседна Гърция, което произтича от Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между НРБ и Кралство Гърция (Обн. ДВ. бр. 87 от 3 ноември 1964 г.). Според спогодбата водни обеми от язовир Ивайловград за напояване в Гърция се подават от месец май.

 

Още по темата