Медия без
политическа реклама

МФ се отказа от новата административна тежест за бизнеса

Предложението за счетоводно приключване на фирмите всеки месец отпада засега

05 Май 2023ОбновенаМИЛА КИСЬОВА
Pixabay

Министерството на финансите се отказа да наложи спорни промени в правилника за прилагане на Закона за ДДС след остра реакция на работодатели, счетоводителите и дори политици, че това ще доведе до прекомерно увеличаване на административната тежест и на разходите за бизнеса. Министерството на финансите разпрати съобщението си след публикацията на "Сега" от по-рано днес. 

Новата административна тежест е свързана с изготвяне и подаване на счетоводна информация. Подготвени промени в правилника за прилагане на Закона за ДДС предвиждаха всички регистрирани по ДДС фирми - близо 200 000 -  да правят счетоводното си приключване не веднъж в годината, а всеки месец, което ще предизвика сериозно натоварване на счетоводните отдели и поскъпване на счетоводната услуга.

В момента това приключване се прави до 30 юни на следващата година, но поправките в правилника към ЗДСС предлагат то да става до 14-о число на всеки месец. 

Това е 12 пъти увеличаване на административната тежест, недоволстват работодателите. Защото ще се прави всеки месец инвентаризация на вземанията, за да са коректни и окончателни данните, които подаваме, посочват от Асоциацията на счетоводителите и счетоводните предприятия и от Института на професионалните счетоводители. Заедно с работодателските организации БСК и АИКБ те са пратили негативно становище за тази мярка с предложение тя да отпадне, но то не е прието от финансовото министерство. Затова представителите на бизнеса са потърсили намесата на парламентарните партии и коалиции за стопирането на промяната. 

Депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и Възраждане откликнаха на притесненията на бизнеса и предложиха помощ и уреждане на среща с финансовия министър Велкова.

Подобна адмистративна мярка няма никакво отношение към изчислението на данъка по справката-декларация по ДДС, тази информация се ползва от МФ и НАП единствено за статистически цели, посочва счетоводната гилдия.  Има голям риск от подаване на некоректни данни, защото документите не стигат до счетоводствата в този срок. Ние, счетоводителите като професионалисти се притесняваме, че ще се налага да подаваме неточни данни и последиците от това, посочват още счетоводителите.

Те припомнят, че подобна идея е имал и предшният финансов министър Асен Василев, но тя не се е осъществила. Тогава от МФ и НАП са обяснили, че целта на мярката е да може да съпоставят в дневниците за продажби определени салда по сметките за вземания от клиенти и така да пресекат ДДС-веригите, които източват данък, защото техните фактури остават неразплатени.

По-рано днес от ПП-ДБ призоваха тези предложения да бъдат спрени от Министерството на финансите. "Настояваме промените да се оттеглят. Имаме готовност за работна група, която да помисли за по-добри текстове", се казва в позиция на коалицията. ПП-ДБ припомня, че в програмата си предвижда намаляване на административното бреме за малкия и средния бизнес.

Счетоводителите са категорични, че целта на МФ да пресече по този начин злоупотребата с източване на ДДС няма да сработи. "Фирми-вериги, които си позволяват да подават в дневниците си за покупки и продажби фактури с фиктивни сделки, естествено че ще подават и невярна информация за тези салда по вземания (за които НАП няма как направи насрещни проверки, каквито може да прави по фактурите от дневниците). Просто тези фирми ще попълнят такива числа за салдата по вземанията си, така че да не ги засече изкуствения интелект, вложен в системите на НАП и те ще останат под радара. Докато коректните фирми ще се скъсат от работа и притеснения дали подават верни данни",пишат в своя позиция от Асоциацията на счетоводителите и счетоводните предприятия и от Института на професионалните счетоводители.

РЕАКЦИЯ

Финансовият министър Росица Велкова обяви по-късно днес, че ще свика работна група с участието на всички заинтересовани страни, която да предложи консенсусни мерки за подобряване на прогнозирането и анализите на приходите от ДДС. "Това обаче няма да става за сметка на увеличена административна тежест за коректния бизнес, от който зависи развитието на икономиката", посочи Велкова.

На този етап текстовете, предложени в чл. 113 д от проекта, няма да бъдат част от правилника, който ще бъде утвърден от министъра на финансите, увериха от ведомството.