Медия без
политическа реклама

МФ предлага облекчение при плащането на ДДС

България ще поиска от ЕК преотстъпването на данък печалба в райони с висока безработица да действа до 2027 г.

28 Септ. 2022МИЛА КИСЬОВА
Pixabay

Фирмите да не плащат ДДС по доставки, за които има издадена фактура, но няма насрещно плащане. Това предлага финансовото министерство, публикувало проект на промени в данъчните закони за 2023 г.

Мотивите за тази данъчна промяна е решение на Съда на ЕС, според което в тези случаи ДДС не се дължи. В момента според нашето законодателство налогът не се плаща само при разваляне на сключена сделка. 

Предлаганата промяна е глътка въздух за много компании, задлъжняли с големи суми към хазната заради некоректни партньори. В същото време тези партньори, въпреки че не са платили по фактурата, са ползвали начисленото ДДС като данъчен кредит, което е двойно по-несправедливо.

Ако поправката се приеме, фирмите с несъбираеми вземания ще може да намаляват данъчната си основа с размера на данъка по тези вземания. Ако е платена само част от цената, ДДС ще се дължи само за реално платените пари. 

За несъбираеми ще се считат вземания, които не са получени в продължение на 730 дни от датата, на която клиентът е трябвало до плати по договор или фактура, предвижда законопроектът.

Друга данъчна промяна цели да се продължи действието на преотстъпването на данък печалба за инвеститорите в райони с безработица с 25% по-висока от средната за страната. Срокът на действие на тази държавна помощ за регионално развитие изтече в края на 2021 г. Сега България ще иска разрешение от Брюксел той да бъде удължен до 2027 г.

Еврокомисията обаче промени условията за преотстъпване на данък печалба с новия програмен период за парите от еврофондовете. Например ограничава се регионалната помощ за големи предприятия. Затова в законопроекта се предлага данъчното облекчение да се предоставя само за проекти за първоначална инвестиция на микро, малки или средни предприятия.

Предвижда се данъчното облекчение да не се прилага по отношение на фирмите от секторите транспорт, въглища, стоманодобив, енергетика, широколентови мрежи, рибарство и аквакултури, първично производство, преработка и предлагане на пазара на селскостопански продукти.

След положително становище от Брюксел ще бъде възможно корпоративният данък за 2022 г. да се преотстъпва на фирми, кандидатствали за помощта до 31 май 2023 г. и имащи одобрение от Българската агенция за инвестиции. Едно от условията е фирмите да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и задължения по санкции по влезли в сила наказателни постановления.

Фирми ще се задължават да реализират инвестицията в срок от 3 години след получаване на одобрението за данъчното облекчение. В момента този срок е 4 години. В същото време се предвижда намаляване на срока, в който фирмата трябва да извършва дейността, за която е преотстъпен данъкът - от 5 на 3 години.

Още по темата