Медия без
политическа реклама

Финансовият министър пази бюджета като счетоводител

Това обяви бившият вицепремиер Ивайло Калфин и критикува намеренията за държавна петролна компания и сваляне на ДДС за ресторантьорите

25 Май 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

България е сред страните с най-много бензиностанции. Проблемът с аптеките е много по-голям, отколкото с достъпа до горива, смята Ивайло Калфин от АБВ, бивш вицепремиер и социален министър.

„Очевидно е, че това е някакъв интерес към този бизнес, който ще видим накъде ще тръгне“, заяви той пред БНР.

Калфин смята, че ако се говори за сектори с проблеми, този с горивата е последното място, в което има смисъл да се прави държавна компания. Това прилича на „някаква намеса на държавата, от която след това ще се покаже частен интерес“.

„Хората очакват държавата да се намеси и да свали цените, независимо как, които да приближи до доходите им. Предложете им да има държавен магазин за мляко, за хляб, за брашно, ще ви дадат същите отговори, но това не е логика. Ако имаше някаква икономическа логика, някой щеше да обясни колко ще струва тази компания, какъв е бизнес планът за тази компания, за колко би се продавало горивото. Това е една инвестиция, която ще се направи с парите на данъкоплатците. Абсолютната мъгла около параметрите на една такава компания подсказва, че надали някой мисли за икономическия интерес - коментира Калфин. - Не виждам нито една причина държавата да направи държавна петролна компания с това претенциозно име, по подобие на арабските страни, които добиват петрол, с която да прави складове и бензиностанции. Това може да е включително и чрез предоставяне на складовете на Държавния резерв, което и сега ще стане“.

Калфин твърди също така, че намаляването на ДДС от 20% на 9% за ресторантьорския и туристическия бранш няма да проработи, нито пък ще помогне на самия бранш.

„Очевидно е, че министърът на финансите не прави политика с бюджета, той пази бюджета като един счетоводител, който го е страх да не се промени нещо в баланса на компанията (…) Финансовата стабилност има смисъл, когато държавата помага във време на криза. Кризата се управлява. Един от методите е фискалната политика или бюджетната политика. Ние доброволно сме се отказали от този инструмент и се хвалим, че имаме най-ниския дълг в Европа. Най-ниският дълг има смисъл, за да може да генерираш ресурс и да помогнеш на икономиката, когато е в криза. У нас цялото това нещо го няма като разбиране“, мотивира се Калфин.

Той критикува премиера и неговата политика по следния начин:

Ако политиката се разбира като разхождане на една джипка, която раздава пари, при която трябва да целунеш ръка на премиера... Виждаме унизително поведение на кметове, за да получат някой допълнителен лев, е едно. Ако смятаме общите ни пари като нещо, за което всички ние имаме отговорност, и какъв най-добър ефект може да се постигне с тях, е съвсем различно. Политическа промяна ще има, когато българите разберат, че държавата е тяхна, не е на някой владетел, когото трябва да пипнеш, за да получиш някаква облага. Държавата е на всички нас и тя трябва да работи за всички еднакво – и за големите, и за малките“. 

Още по темата