Медия без
политическа реклама

Почина художникът Теофан Сокеров (ГАЛЕРИЯ)

09 Яну. 2020
Теофан Сокеров
Теофан Сокеров

Почина големият български художник Теофан Сокеров, съобщиха от СБХ. Виртуозен рисувач, изключителен майстор живописец, истинско явление в съвременно българско изобразително изкуство, той остави след себе си богато и многожанрово творчество.

Проф. Сокеров е носител и на най-престижните български награди за живопис - награда “Владимир Димитров – Майстора” - два пъти (1979, 1982), награда “Захари Зограф” (1984) и награда “Илия Петров” (1985). През първата половина на 80-те той прави стенописи в Дома-паметника на БКП на Бузлуджа (които едва ли могат да бъдат съхранени), а също и в НДК. Но може би най-впечатляващото му творческо постижение са стенописите в т. нар. „Патриаршеска църква на Царевец във Велико Търново. Те не отговарят на иконописния канон, но освободени от това ограничение, представят особено емоционален и вдъхновен разказ за българските исторически мечти.

Теофан Сокеров е роден на 3 май 1943 г. в Ловеч. Завършва Живопис при проф. Илия Петров в Националната художествена академия в София. Дипломира се през 1969 г. с награда за композицията “Възпоменание”. Първоначално се връща да работи в родния си град, но след време се установява в София и преподава в НХА, където след 1994 г. е и професор. 

Има десетки самостоятелни изложби у нас и в чужбина – Великобритания, Франция, Германия, Турция, Италия, Швейцария, Русия и други. Негови работи са били притежание на Борис Христов, Николай Гяуров, други световно известни личности. Негови картини притежават галерии и музеи в България, Франция, Германия, Швейцария. Той е автор и на художественото оформление на Априловската гимназия в Габрово, на Националния музей "Земята и хората", на мозайки в Съдебната палата и много други.

В галерията на Академията през юни 2014 г. беше и последната му изложба в София - 33 картини, рисувани в периода 2009-2014 на теми „Хора и животни“ и „Роенето на мравките“ - с акрилни многофигурни композиции, в които бе ненадминат майстор.