Медия без
политическа реклама

В София вече има мнозинство за връщането на картата за една линия

ГЕРБ и ВМРО, с чийто гласове тя бе премахната, се обявиха за връщането й

12 Яну. 2023Обновена

Месечната карта за една линия на наземния градски транспорт най-вероятно ще бъде реабилитирана и пътниците, които предпочитаха да пътуват с нея, пак ще могат да си я купуват, се разбра на днешната сесия на Столичния общински съвет. Въпреки че формално решението за връщането на месечния превозен документ ще бъда взето от работна група след няколко дни, в общинския съвет в столицата вече е налице мнозинство за нейното възобновяване. Преди началото на сесията шефът на СОС Георги Георгиев от ГЕРБ каза, че ще предложи картата за 30 дни да бъде възстановена. Той направи това в присъствието на още общински съветници от ГЕРБ. „Каня комитета от общински съветници, които са автори на тарифната политика, на заседание, за да преразгледат своето решение.  Припомням, че това предложение получи подкрепа с гласовете на колеги от всички групи и на независимия общински съветник Борис Бонев от „Спаси София“. Очаквам бързо и разумно решение на проблем, който засяга 36 000 жители на столицата, които редовно ползват градския транспорт с тази карта“, коментира Георгиев. Няколко минути по-късно представителят на ВМРО Карлос Контрера коментира, че очевидно се върви към възстановяване на месечната карта за една автобусна, трамвайна или тролейбусна линия. Групите на ГЕРБ-СДС и на ВМРО са управляващата коалиция в СОС и техните гласове са достатъчни както за връщането както на тази карта, така и за взимането на всички останали решения в града. Борис Бонев също изрази мнение, че "това решение ще се преразгледа и картата за 1 линия ще се върне".

По-рано днес групата на общинските съветници на БСП даде брифинг в Народното събрание, на който също заявиха, че ще настояват за връщането на старите превозни документи, налични преди 1 януари т.г., когато започна реформата с картите и билетите в София. На дискусия ще се постави и връщането на талоните за 10 пътувания срещу 12 лв. в метрото и в наземния транспорт, след като общинският съветник от БСП Милка Христова настоя те също да се възстановят, тъй като са се утвърдили като любим начин за пътуване. 

Вчера стана ясно, че общинските съветници, които са участвали в работната група за създаването на новите карти и билети, ще трябва да се съберат отново, за да решат за месечната карта за една линия. Реално обаче нейното връщане ще се забави, тъй като след като в СОС постъпи официалното предложение тя отново да започне да се продава, ще трябва да мине едномесечен срок за обществено обсъждане и едва след това докладът ще бъде гласуван. Това означава, че едномесечната карта за 1 линия ще започне да се предлага отново от касите на Центъра за градска мобилност най-рано през март.  

 

Стартът на реформата с новите билети за градския транспорт в София предизвиква поголовни негативни коментари, вместо да удовлетворява платилите за нея данъкоплатци в столицата, показва преглед на първите реакции след влизането в сила на промените от 1 януари.

 

В понеделник националният омбудсман Диана Ковачева поиска Столична община да преразгледа решението си за поскъпването на градския транспорт за голяма част от жителите на София и за премахването на редица абонаментни карти. Ковачева изпрати писмо до споменатия Георгиев и до кмета Йорданка Фандъкова, в което алармира за голям брой жалби, свързани с променените условия за пътуване в градския транспорт. „Основно недоволство сред хората буди отпадането на някои тарифни продукти – най-вече месечната карта за пътуване с метро, месечната карта за пътуване с една линия на надземния транспорт. Гражданите се оплакват, че пътуват до работа или до друга своя ежедневна дестинация единствено по една линия на градския транспорт или с метро и след промените са принудени да си закупят месечна карта за всички линии, което не отговаря на действителните им нужди“, пише омбудсманът. Ковачева коментира и че пътниците, които преди използваха талоните за 10 пътувания, също негодуват, защото пътуват инцидентно с градски транспорт и сега са принудени да си купуват превозен документ, който не отговаря на транспортната им потребност и бюджета.

 

От 1 януари Столична община обяви старт на най-мащабната реформа с превозните документи за градския транспорт.

 

Тя обръща внимание и на друг голям проблем – задължителната валидация на валидни редовни карти, посочвайки, че неспазването й е обвързано с налагането на глоба, което притеснява и затруднява особено много възрастните хора. „Намирам за несправедливо да бъде глобяван пътник, който има редовен документ за пътуване, само заради това, че не го е валидирал“, подчертава общественият защитник. Няколко часа по-късно Георги Георгиев съобщи, че ще предложи отпадане на задължителното валидиране, макар че неговата общинска група на ГЕРБ на практика бе автор на предложението за налагането на глоби.

От днес започва най-мащабната реформа в градския транспорт в София. Пунктовете на ЦГМ вече не продават хартиени билети от 1,6 лв. Закупените досега ще могат да се използват до края на февруари.

 

Още по темата