Медия без
политическа реклама

Прокуратурата поиска имунитета на Кирил Петков заради канадското гражданство

Преди 2 години същото държавното обвинение обяви, че няма престъпление в същия казус

06 Юни 2023Обновена
Илияна Димитрова
Кирил Петков.

Софийската районна прокуратура предложи на главния прокурор да внесе мотивирано искане до Народното събрание за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Кирил Петков  - бивш министър-председател и настоящ депутат в 49-ото Народно събрание.

Прокуратурата се сети да се активизира с досъдебно производство за гражданството чак две години след избухването на скандала. При това през декември 2021 г тя официално отказа да се занимава с казуса като обяви тогава, че в него няма престъпление.

Изведнъж обаче прокуратурата сега рязко променя позицията си. Предложението е изготвено във връзка с досъдебно производство относно  декларация за гражданство, подадена на основание чл.110 от Конституцията на България с неверни данни, твърди държавното обвинение.

От доказателствата, събрани в хода на разследването, може да се стигне до извода, че в подадената от Петков пред президента на България декларация, е затаена истина – наличие на двойно гражданство, и е потвърдена неистина, че лицето отговаря на условията за избиране на народни представители, добавят в официално съобщение от Софийската районна прокуратура (СРП).

На въпроси на "Сега" за рязката промяна в позицията по делото от СРП казаха само, че "след институционен надзор делото е възобновено и е образувано досъдебно производство". По информация на "Сега" по преписката са се произнасяли още градската, апелативната и върховната прокуратура. Първите две са потвърдили отказа на СРП. Но възобновяването е станало по нареждане на Върховната касационна прокуратура. Потърсена за коментар и подробности, говорителката на главния прокурор Сийка Милева не отговори на мобилния си телефон.

Само час след искането на държавното обвинение Кирил Петков публикува своя позиция във Фейсбук профила си, в която посочва, че "ще изчакам да се състави и заработи комисия в Народното събрание, пред която да бъдат представени всички факти и доказателства, за да могат всички българи да видят ясно и нагледно как българската прокуратура се използва за политически натиск". "В деня ПРЕДИ комисията да вземе решението си, ще се откажа от имунитета си доброволно, защото знам, че няма от какво да се страхувам", пише още той.

"Аз съм горд, че се отказах от второто си канадско гражданство, точно за да мога да бъда част от промяната, която идва и която след повече 30 години липса на справедливост най-накрая ще премахне институционално всички безконтролни и зависими служители на правосъдната система и системата за сигурност", коментира Петков.

Скандалът с гражданството тръгна от питане на тогавашния депутат от "Има такъв народ" Димитър Гърдев до министъра на външните работи Светлин Стоев. Гърдев се позова на медийни публикации за гражданството на Петков. Проблемът беше, че по Конституция членове на Министерския съвет могат да бъдат само български граждани.

"Имах двойно гражданство. Баща ми и майка ми емигрираха отдавна в Канада, аз отидох там на 14-годишна възраст. Придобих автоматично гражданство, след като баща ми го придоби, но се чувствам българин. Още преди да завърша „Харвард“ се върнах тук, бизнесът ми е тук и изнасяме български продукти в Канада. Направих отказ от канадското си гражданство доста преди да стана министър – още когато разбрах, че има шанс да стана. Нотариално заверено волеизявление е, но нямам потвърждение от канадските власти“ заяви по онова време Петков.

Според правилата отказ от канадско гражданство се прави след попълване на декларация от страна на заявителя. След това държавните органи в Канада трябва да вземат решение дали ще уважат заявлението или не. Процедурата трае до 6 месеца, защото може документите да са непълни или да има нужда от изясняване на обстоятелствата.

Кирил Петков твърдеше, че проблем няма, защото той се е консултирал с член на Конституционния съд, който му обяснил, че се взема предвид датата на подаване на заявлението.

По-късно ГЕРБ сезира Конституционния съд със случая. С 11 на нула гласа, конституционните съдии обявиха за противоконституционен указът на президента за назначаване на служебно правителство в частта, с която за служебен министър на икономиката е назначен Кирил Петков Петков.

На 16 декември 2021 г. прокуратурата отказа да образува разследване по преписката за гражданството на Кирил Петков. Това бе обявено в присъствието едновременно тогава от шефките на вече бившата спецпрокуратура и на Софийската районна прокуратура Валентина Маджарова и Невена Зартова. Сега имунитета се иска точно от СРП.

През 2021 г. прокуратурата обяви, че срещу Петков са постъпили още 8 сигнала по темата. В тях освен, че е подал невярна декларация пред президента, че няма друго гражданство освен българско, е имало и твърдения, че той е извършил престъпления по служба като служебен икономически министър във връзка с ББР, както и че е подал неверни данни пред антикорупционната комисия КПКОНПИ.

Спецпрокуратурата прие по онова време, че няма данни за престъпление по служба, а подаването на неверни данни пред КПКОНПИ не е престъпление и се наказва само административно.

Колкото до документното престъпление при декларирането на гражданството, спецпрокуратурата прехвърля топката на Софийската районна прокуратура, тъй като по времето на подаването на документа пред президента Петков не е бил министър. Районният прокурор Зартова обясни, че е сформиран екип от прокурори, които да разгледат казуса и те са се произнесли веднага. Не само защото преписката е от обществен интерес, а и защото спецпрокурорите били събрали достатъчно данни. 

"В декларацията е отразена невярна информация, но тя има само уведомителен характер, но не и доказателствена стойност", обясни Зартова. Това е и мотивът да бъде отказано разследване. Наказателният кодекс гласи, че "който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева". Президентът е орган на власт, но декларацията трябва да е предвидена в закон, указ или постановление, уточни и прокурор Маджарова.

По-късно тогава районната прокуратура, която то принцип мълчи по дела от обществен интерес, разпространи подробно съобщение за мотивите си. В него се посочва и че "липсва и елемент от субективна страна на състава на престъпление. К.П. е направил волеизявление за отказ от канадско гражданство, подадено на 21.04.2021 г. до съответните компетентни органи на Канада. С това той е счел, че волеизявлението му е напълно достатъчно и изпълнявайки административната процедура по отказ от канадско гражданство, процедурата е приключила и той притежава единствено и само българско гражданство".

РЕАКЦИЯ

Първи коментар по искането на прокуратурата направи Лена Бориславова от ПП.

"Голям зор на прокуратурата да изкара всички маскари. Но страшно няма. След толкова време, това е всичко, което имат. И колко случайно... две години след прекратяването... именно днес", написа в профила си във "Фейсбук" бившата началничка на политическия кабинет на Кирил Петков.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?