Медия без
политическа реклама

Приложението Virusafe откри петима заболели от Covid-19

1424 души са сигнализирали за повече от два проявени симптома на коронавируса

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Българското приложение "Virusafe" спомогна за диагностицирането на петима души с Covid-19. На база подадената информация през него 18 човека са поставени под карантина. Няма хоспитализирани граждани. Това съобщиха за "Сега" от Министерството на здравеопазването. Към 30 април 2020 г., мобилното приложение "ViruSafe" е изтеглено 43 770 пъти за операционна система Android и 16 892 пъти за iOS. Регистрираните потребители наброяват 60 662 души, от които 1424 са сигнализирали за повече от два проявени симптома.

Както "Сега" писа, българското мобилно приложение не предизвика сериозен интерес у гражданите. Позитивните отзиви от работата на софтуера също не са преобладаващи. Напротив, с гласовете на 167 човека приложението получава оценка 3,9 в AppStore. Оценката му от устройствата с Android е дори по ниска - 3,5 при гласували 832 души. Въпреки че "Virusafe" беше представено като инструмент, насочен към потребителя, полза от него извлече предимно държавната администрация. 

Със софтуера се създаде централизирана онлайн система, която съдържа информация за всички карантинирани и заболели от COVID-19. До всеки гражданин в регистъра стои телефон за връзка, място на карантина или домашна изолация, начална и крайна дата на карантиниране, трите имена, пол, възраст и ЕГН. Този регистър се използва от МВР, НОИ, регионалните здравни инспекци, личните лекари и общините. Приложенито "Virusafe" позволява също употребата на географски карти за визуализация на броя на карантинираните, заболелите, починалите и оздравелите.

Правителството лансира софтуера в Съвета на ЕС по здравеопазването - заради функциите му, които позволяват проследяване на носителите на коронавирус. На Европейския съвет преди по-малко от месец официалната позиция на България гласеше: "С отслабването на карантинните мерки все по-важни ще стават наблюдението и проследяването на контактите. Преценяваме като много полезно за тази цел използването на съвместно приложение за мобилни устройства, което ще позволи използването на събраните данни за различни анализи, свързани с пандемията и мерките за справяне с нея. Информираме за разработеното и пуснато у нас мобилно приложение ViruSafe и сме готови да споделим безплатно изходния му код със заинтересованите държави членки, институции и други партньори".

Държавите в ЕС се надпреварват коя да наложи като общ стандарт свое мобилно приложение за проследяване на носителите на коронавирус и за предупреждаване на останалите граждани.

 

Още по темата