Медия без
политическа реклама

Премиерът иска всички ВиК дружества да станат едно държавно

Кабинетът се самопохвали за успехи през изминалата година

27 Дек. 2019Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Премиерът Бойко Борисов предложи всички ВиК дружества да се обединят в едно държавно. Той лансира тази своя идея на извънредно заседание на Министерския съвет днес, което вероятно ще бъде последното за годината. Поводът за това искане на Борисов е водният режим в Перник. "С един кран можеш да спираш водата на един цял град и това да доведе до 150 аварии, с всички последствия, ако това стане преди избори. В Перник са главният секретар на МВР и началникът на полицията и масово в страната се уплашиха. Всяка партия като дойде на власт пита първо за ВиК дружествата и сега разбирам защо", коментира Борисов, цитиран от bTV.

На днешното заседанието на кабинета министрите отчетоха свършеното и се самопохвалиха за постигнатите успехи през изминалата година. Външният министър Екатерина Захариева отбеляза, че успех за България е новият ресор на Мария Габриел в Европейската комисия, избирането на Кристалина Георгиева за шеф на МВФ и Брекзит. "130 000 българи са получили статут на уседналост във Великобритания, което е 90% от пребиваващите", отбеляза тя.

Според вицепремиера Томислав Дончев пък годината е била "тежка и с много политически предизвикателства - избори, кризи, чума по свинете". "За поредна година нямаме загубени европейски средства, а 80% от целия ресурс за новия програмен период е договорен. Освен това имаме и една от най-прозрачните системи за мониторинг", похвали се Дончев. Той добави, че процесите на икономическа трансформация са ключов приоритет през 2019 година, а през новата 2020 година работата в тази посока продължава. По негови думи образованието трябва да бъде водещата политика на кабинета.

Вицепремиерът Мариана Николова отчете, че все повече българи се връщат от чужбина и се установяват в страната.

Военният министър Красимир Каракачанов пък се похвали, че назначените в системата за отбрана са с 400 повече, отколкото напусналите."Направени са ремонти на сгради и техника. Керванът върви в правилната посока", отбеляза той. Според него "случилото се през последната 1 година в армията не се е случвало през последните 30 години – изтребители, военно училище, заплати".

Финансовият министър Владислав Горанов изтъкна, че продължава тенденцията на поддържане на фискална и рейтингова стабилност. "Можем да се похвалим с едно от най-ниските нива на контрабандата на цигари в ЕС, успяхме да убедим Световната банка да открие в София център за споделени услуги", изреди той и обобщи: „Успешна година за българската икономика“.

Вътрешният министър Младен Маринов отчете, че е намалял делът по разкриваемост на битовата престъпност. „Гордеем се постигнатите резултати в борбата с телефонните измами. Тази година са намалели с 50% спрямо миналата”, похвали се министърът. „Предвижда се увеличение на нощния труд на полицаите. Като цяло можем да отчетем, че изминава сложна година”, посочи още Маринов.

Транспортният министър Росен Желязков съобщи, че са направени редица ключови проекти, които са важни за сектора, сред които е концесията на летище София.

В крайна сметка премиерът Бойко Борисов обобщи, че много неща са свършени, но и са направени много пропуски. „Трябва да се съсредоточим и да си довършим програмата докрай. Другите са само на думи. Но ако погледнем назад във времето, няма сектор, няма министерство или сфера, в която да са били по-добри“, посочи Борисов, цитиран от "Фокус". Той призова министрите към максимална мобилизация, твърдост, честност и прозрачност на работата им. „Обяснявайте на хората какво се прави, дори да има проблем и пропуски. Защо е дошъл проблемът и какво ще направим, за да го отстраним“, добави министър-председателят.

Той обяви още, че ще бъдат отпуснати и 2 милиона и 300 000 лева за Атонския манастир.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?