Медия без
политическа реклама

ПП-ДБ предложи забрана за смяна на пола, която и сега е забранена

В парламента тече трескаво писане на промени в закона за закрила на детето

12 Септ. 2024
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Смяната на пола у нас е невъзможна поради редица законови ограничения, но въпреки това заради политическата демагогия със закрилата на децата от несъществуващи заплахи ПП-ДБ реши да ги застрахова с още една забрана, този път съвсем директна. В последните часове коалицията предложи три отделни законопроекта с промени в закона за закрила на детето, два от които са пряко мотивирани от законотворческата истерия на "Възраждане" по същите теми.

Забранява се извършването на медицински дейности за промяна на фенотипните и други полови белези на генотипния пол на непълнолетни лица, освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота или здравето им, гласи единият текст, предложен в закона за здравето (през закона за закрила на детето) от Катя Панева, Ивайло Шотев, Даниел Лорер, Йордан Терзийски и Ивайло Митковски. Медицински специалист, който наруши тази забрана, се наказва с глоба от 30 до 50 хил. лв., а при повторно нарушение - с лишаване от право да упражнява медицинска професия за срок от 6 месеца до 2 г.

В закона за закрила на детето пък се дописва, че детето има право на закрила от прилагане на медицински дейности, които целят промяна на пола, както и че има право на медицинска, психологическа, социална и експертна помощ по въпроси, свързани с пола му, които да укрепят психологическото му развитие и осигурят лечение при необходимост. Друго допълнение гласи, че се забранява публикуването, излагането, представянето или предлагането на информация или носители на информация на деца, които съдържат порнографско съдържание или съдържание, опасно за психическото или физическото здраве. Същата забрана се въвежда и за информация, която е опасна за индивидуалното развитие на детето или която подбужда към употреба на неразрешени вещества и продукти.

Смяната на пола е де факто забранена, както чрез медицинските стандарти, така и чрез тълкуването на такива интервенции като телесна повреда по смисъла на Наказателния кодекс, признават самите вносители. Поради това няма нито една операция за смяна на пола или хормонална терапия на деца. В нормална ситуация, допълват те, изричното уреждане на такава забрана би било излишно. Но сега ставала наложителна, защото "безотговорни политически сили, които са решили да извличат политически дивиденти, като разпалват страховете на хората, привнасяйки в дневния ред несъществуващи у нас проблеми".

С другия проект Елисавета Белобрадова, Стела Николова, Александър Симидчиев и др. предлагат ново допълнение към закона за закрила на детето, което гласи, че всяко дете има право на защита от политическа пропаганда, неистини и предизборни политически и партийни действия, които предизвикват страх, изолация и самота у детето и се отразяват на семейната среда. Как точно ще се прилага този общ текст, вносителите не си правят труда да опишат в детайли, а само препращат към общия ред на закона.

И тук мотивите посочват обострените послания на партиите, които употребяват "най-големия страх на българския родител - здравето и психическото и физическото благосъстояние на децата" и вихрещата се дезинформация, която "да причини смут и страх в българското общество". Въз основа на фабрикувани проблеми, които причиняват напрежение и страх в децата и българското семейство, политическите сили изграждат тактики за решаване на несъществуващите проблеми, въвличайки децата и семейството в политическия дневен ред, пишат вносителите, като посочват промените на "Възраждане" в училищния закон.

Въпреки че и сега има ограничения за политическа агитация сред децата, депутатите на ПП-ДБ смятат, че те не са достатъчни. Към момента, Законът за закрила на детето забранява индивидуални случаи на политическо взаимодействие с деца - снимки с тях на политически събития, присъствие на деца на политическите или синдикални мероприятия. Новите текстове, според авторите, ще осигурят защита на всички деца от нарастващата политическа агресия, насочена срещу тях.

Третият проект с промени в същия закон е на Божидар Божанов, Елисавета Белобрадова и др. Той е за онлайн закрила на децата, като също е доста лаконичен - правилата за тази закрила са прехвърлени да се уреждат тепърва в наредба. Текстовете предвиждат да се въведе онлайн закрила чрез национална телефонна и чат линия. Сега има телефонна линия за онлайн тормоз - 124 123, която се поддържа от неправителствени организации чрез Центъра за безопасен интернет. Идеята на ПП-ДБ е тази телефонна линия да премине към МВР.

Децата и родителските страхове очевидно ще бъдат фокус на партиите на тези избори. Само от 10 юли насам в парламента има внесени седем законопроекта с промени в закона за закрила на детето, като ИТН също има предложения, забраняващи разпространението в училища и на обществени места на съдържание, което не съответства на разбирането за пол на физическите лица като биологична категория. Водеща комисия по всичките е комисията по демографската политика, децата и семейството, председателствана от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?