Медия без
политическа реклама

Появи се ново предложение за мястото на детската болница

Има наличен терен към медицинския комплекс, който лесно може да се използва, счита бившият главен архитект на София Петър Диков

21 Дек. 2021ТАНЯ ПЕТРОВА
Недовършена клиника по вътрешни болести.

Решението на новия министър на здравеопазването Асена Сербезова да замрази сливането на детската педиатрия "Проф. Иван Митев" с бившата правителствена болница отвори наново дебата къде е мястото на нова детска болница в София. Според архитекти сливането на двете болници ще бъде грешка. Има по-удачен терен на територията на медицинския комплекс в столицата, който ще позволи ползването на апаратура и специалисти от близките лечебни заведения. Мястото е достъпно, разполага с добра паркова среда и така или иначе е отредено за болнична сграда.

Това написа в свой материал бившият главен архитект на София Петър Диков, като предложението среща подкрепа и на други архитекти. Диков предлага и България да се откаже сама да проектира новата болница, като вместо това изпрати покани до утвърдени в тази област европейски проектантски фирми.

Новият терен е в близост до ъгъла между бул. "Георги Софийски" и бул. "Пенчо Славейков", непосредствено до спирка на метрото. И това място е заето от незавършен строеж - скелет на евентуална клиника по вътрешни болести. Според Диков обаче тази сграда може много по-лесно и по-евтино да се събори от първоначалното скеле, замислено за детска болница.

На юг от сградата има паркова среда, която може да се използва за новата болница. "Към петното може да се приобщи и бившата патофизиология - прекрасна сграда, паметник на културата, която се руши", изтъква Диков. Според него идеята за изграждане на детска болница на територията на бившата правителствена болница не е добра и е в стил "разтури къща, направи колиба".

Теренът на болница "Лозенец" е почти изцяло зает от паркова част и стари дървета. Медиците от болница "Лозенец" излязоха на протест срещу сливането. Към тях се присъединиха и студенти от Медицинския факултет на СУ, който ползва базата за обучение.

 

ЗАДАНИЕ

Диков предлага и България да се откаже сама да проектира новата болница заради липсата на опит на гилдията. По-правилното решение е да се поканят утвърдени западни проектантски компании за участие в конкурс с условие по-нататъшното проектиране да се извърши с участието на български проектанти. "Това ще даде възможност и на нашите колеги да натрупат опит", счита Диков.

Предложението му събира подкрепа на много хора от архитектурната гилдия, която се раздели сериозно за проекта за новата болница след взетото в последния момент от служебния министър Стойчо Кацаров решение за сливане на педиатрията с болница "Лозенец".

Още по темата