Медия без
политическа реклама

Новото приложение срещу COVID бързо натрупа критики

Държавата улесни следенето на карантинираните

07 Апр. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Мобилното приложение Virusafe, с което всеки потребител може да сподели здравния си статус, разочарова лекари и пациенти. Целта на апликацията е всеки регистриран да изпраща информация до здравните власти, в която е описано текущото му състояние и симптоми за влошено здраве. Лекарите се опасяват, че това може да доведе до ръст на фалшивите повиквания, което ще затрудни работата им. "Приложението ще е в помощ на пациента, но едва ли ще е в помощ на лекарите или за цялостно задвижване на системата", отбеляза председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Георги Миндов пред bTV.

Той изтъкна, че апликацията очевидно е насочена към по-младата част от населението, която използва смартфон. Най-застрашените от COVID-19 обаче - възрастните хора, трудно биха се справили с изтеглянето на приложението. Като друг недостатък на Virusafe д-р Миндов отбеляза липсата на гаранции за бърза реакция от страна на личния лекар. "Приложението ще изпраща имейл до личния лекар. Имейлът все пак може да се отвори веднага, може и на следващия ден, така че не гарантира бърза реакция. Няма SMS уведомяване", коментира той.

Към Virusafe има критики и от страна на обикновения потребител. "Четири дни след обявяване на платформата приложението все още не може да се инсталира, което маркетингов и комуникационен гаф на взимащите решения", коментира собственикът на IT фирма Ивайло Мирчев в личния си фейсбук профил. Той също е на мнение, че приложението по никакъв начин не гарантира, че личният лекар ще реагира своевременно, ако състоянието на неговия пациент се влоши, защото няма SMS уведомяване. "Не е ясно дали има поне нотификации за личния лекар при съобщение за болен с COVID-19", уточнява Мирчев.

Според него друг проблем е липсата на информационна кампания към гражданите или гаранции за сигурността на личните им данни, което да ги убеди да инсталират приложението.

Късно снощи мобилната апликация Virusafe се появи в Apple Appstore за изтегляне. Тази сутрин пък приложението стана достъпно и в Google Play. До момента то е изтеглено над 1000 пъти от потребители на Android, а оценката му е 4.2.

ЛЕСНО СЛЕДЕНЕ НА КАРАНТИНИРАНИТЕ

Институциите вече ще имат достъп до новата централизирана онлайн система, която съдържа информация за всички карантинирани и заболели от COVID-19. До всеки гражданин в регистъра ще стои телефон за връзка, място на карантина или домашна изолация, начална и крайна дата на карантиниране, трите имена, пол, въззраст и ЕГН. Ако досега регистрите с такива данни бяха разпръснати между различни ведомства и дирекции, сега софтуерът ще използва от МВР, НОИ, регионалните здравни инспекци, личните лекари и общините. Това става ясно от заповед на здравния министър Кирил Ананиев.

Всички РЗИ са задължени да въвеждат ежедневно в централизирана система данни за всеки диагностициран и карантиниран, а болниците ще съобщават медицинска информация за хората, които лекуват. Софтуерът също така ще изпраща на общопрактикуващите лекари автоматично генериран имейл с данни за диганостицираните и карантинираните лица от пациентстаката им листа.

Освен с този регистър, Националният оперативен щаб и Министерството на здравеопазването ще работят и със софтуер за прогнози и анализи на заболеваемостта от коронавирус и епидимичната обстановка в страната. Те ще могат да използват и географски карти за визуализация на броя на карантинираните, заболелите, починалите и оздравелите.

Гражданите ще имат достъп до информационен уеб портал с актуална информация за коронавируса и до мобилни приложение. Преди дни Ивайло Филипов от държавната фирма "Информационно обслужване", която е координирала целия процес, заяви пред журналисти, че цялата централизирана системата е изградена само за 10 дни. Премиерът Бойко Борисов от своя страна коментира, че "всичко това ще облекчи тефтерите, писаниците".

Още по темата